Osetljiva koža
Osetljiva koža: vodič za negu
23. mart 2022.
Potkožne bubuljice: kako da ih se rešite
Potkožne bubuljice: kako da ih se rešite
5. maj 2022.
Osetljiva koža
Osetljiva koža: vodič za negu
23. mart 2022.
Potkožne bubuljice: kako da ih se rešite
Potkožne bubuljice: kako da ih se rešite
5. maj 2022.

Koža bez svoje masnoće ne bi mogla da bude ni zdrava ni lepa. Ove masti, to jest sebum, štite kožu od preteranog isušivanja i čine je mekom i nežnom. Ali kada se stvaranje sebuma otrgne kontroli, onda koža prelazi u kategoriju masne, a to sa sobom nosi čitav niz problema – akne, mitesere i izgled kao da smo se namazale uljem.

Jedna dobra vest ako vam koža jeste masna jeste da će se duže opirati stvaranju bora, pa ćete moći da uživate u madalačkom tenu i u poznijim godinama. Sebum vas štiti od slobodnih radikala i zagađivača okoline, zato ćete imati snažniju odbranu u odnosu na osobe sa suvom kožom. Na kraju, šminka bolje ‘leži’ na masnijoj koži nego na suvoj (mada će vam papirići za upijanje sjaja biti neizostavni u svakoj tašni).

Pred vama je vodič kroz koji ćemo vam dati najvažnije informacije o masnoj koži: kako da utvrdite da li vam je koža zaista masna, a onda i kako da je negujete, koje proizvode da izaberete i kako da kontrolišete akne.

Pregled članka:

Kako da utvrdite da li imate masnu kožu

Najćešći znaci zbog kojih ćete verovatno posumnjati da imate masnu kožu su:

  • pojačan sjaj, pogotovo kasnije u toku dana;
  • pore su vam uvećane, naročito na nosu, bradi i čelu;
  • često vam se javljaju akne, miteseri i drugi upalni procesi.

Ako primećujete masnoću samo u T-zoni (čelo, nos i brada) a ostatak lica deluje normalno ili čak suvo, onda vam je koža mešovita pre nego masna.

Imajte u vidu i da tip kože može da se promeni pod uticajem hormona, stresa ili vremenskih uslova. Zato je najbolje da povremeno uradite ovaj jednostavan test i potvrdite vaš tip kože (ovde smo vam dali čitav vodič sa detaljnijim informacijama):

  1. Očistite lice kao što to obično radite i nemojte nanositi druge proizvode (kreme, losione, i td.).
  2. Sačekajte sat vremena.
  3. Uzmite papirni ubrus ili toalet papir i nežno tapkajte čelo, nos i bradu. Da li na papiru ostaju tragovi masnoće?
  4. Pogledajte se detaljno u ogledalu. Da li primećujete sjaj na koži, ili imate mastan osećaj kada pređete prstima po licu?

Ako ste na pitanja pod 3. i 4. odgovorili sa ‘da’, vaša koža je masna (ili mešovita, ako je sjaj samo na T-zoni).

Jedna napomena: ako sumnjate da vam je koža masna ali posle koraka br. 1 osetite zatezanje, proverite umivalicu koju koristite. Ako je proizvod prejak, odnosno sadrži agresivne deterdžente koji ‘ljušte’ masnoće sa kože, to vam može zavarati trag (ujedno, koži činite medveđu uslugu – objasnili smo niže u tekstu zbog čega).

skidanje šminke

Vratite se na početak članka.

Šta je sebum i čemu služi?

Sebum je zaštitna masnoća koju smo spominjali u uvodu. Sastoji se od masti kao što su trigliceridi, slobodne masne kiseline, vosak, skvalen, estri sterola i slobodni steroli.

Sebum luče sebacealne žlezde koje se nalaze u samoj koži, obično uz koren dlake. Ove žlezde izlučuju sebum kroz pore, on izlazi na površinu kože i vrši svoju zaštitnu funkciju (sprečava gubitak vode, blokira bakterije i viruse, potpomaže uklanjanje mrtvih ćelija, i td.).

Dokle god ovaj proces pravilno funkcioniše, koža je dobro ‘podmazana’ i zaštićena. Međutim, ako sebacealne žlezde počnu da stvaraju previše sebuma, koža postaje masna a pore mogu da se zapuše zbog viška masnoće (tako nastaju akne o kojima ćemo detaljnije govoriti niže u tekstu).

Uzroci masne kože

Direktan uzrok masne kože je jasan – žlezde stvaraju višak masti. Ali šta uzrokuje tu hiper-produkciju?

Najčešći razlozi su genetski ili hormonski. Stvaranje masti je pod kontrolom polnih hormona, androgena (i muškarci i žene imaju androgene, samo su kod muškaraca prisutni u mnogo većim količinama). Ako telo počne da stvara više androgena, na primer testosterona, ili ste na hormonskoj terapiji, koža će verovatno početi da proizvodi veće količine sebuma nego obično. Zato je koža obično masna i sklona aknama u pubertetu, kada hormoni divljaju i pokušavaju da uspostave ravnotežu, ali se slično može desiti i pred menstruaciju, u trudnoći ili menopauzi.

Masnu kožu mogu da izazovu i vremenski uslovi, pa ćete verovatno primetiti da vam se koža više masti kada su temperatura i vlažnost visoki.

Na kraju, za masnu kožu mogu biti krivi i kozmetički proizvodi. Ako koristite umivalice sa jakim deterdžentima ili se umivate sapunom, vaša koža će pokušavati da nadoknadi gubitak masnoća tako što će ih proizvoditi sve više i više. Vremenom upadate u začaran krug u kom sve češće čistite kožu da biste se rešili viška masnoće, a koža stvara sve više masti da bi nadoknadila gubitak.

Vratite se na početak članka.

Nega masne kože

Možda ne možete da utičete na uzrok svoje masne kože, ali definitivno možete da je kontrolišete. Kao što rekosmo u uvodu, masna koža ima nekoliko velikih prednosti u odnosu na suvu, pa kada pronađete režim nege koji vam odgovara, moći ćete da uživate u glatkoj i mekanoj koži bez brige o ranim borama.

U ovom članku ćete pronaći detaljnija uputstva za negu masne kože, a mi vam u nastavku teksta ističemo najvažnije korake u dnevnoj i nedeljnoj nezi.

Jutarnja nega

Umijte se nežnom penećom umivalicom, a zatim nahranite kožu nekim hidrantnim proizvodom.

Ako je koža masna ne znači da je i hidrirana – to je česta zabluda koju čujemo, a koja će vas koštati lepog tena.

Dakle, hidrantni proizvod je neophodan, a na vama je da izaberete laganu formulaciju koja ne sadrži komedogene sastojke (one koji će zapušiti pore). Prijaće vam hidrirajući sastojci kao što su hijaluronska kiselina, niacinamid i aloja gel.

Oko očiju namažite antirid (tip antirida zavisiće najviše od vaših godina i stanja kože, pošto koža u ovom predelu nikada nije masna) i pre nego što izađete napolje zaštitite je proizvodom sa širokim spektrom UV zaštite, bez obzira koje je godišnje doba.

Večernja nega

Prvo detaljno skinite šminku, a onda umijte lice nežnom umivalicom. Masnom tipu kože naročito odgovaraju preparati na bazi kiselina, na primer glikolne ili salicilne, koje će ukloniti mrtve ćelije i višak sebuma.

Na bubuljice nanesite ciljani tretman koji će isušiti promene, na bazi ihtiola sa visokim sadržajem sumpora i cinka. Na kraju hidrirajte kožu i nanesite antirid.

Nedeljna nega

Par puta nedeljno uradite nežan piling da pomognete koži da se reši mrtvih ćelija. Posle pilinga možete staviti i masku na bazi zeolita za dubinsko a nežno čišćenje, ili na bazi gline za uspostavljanje ravnoteže u količini masnoće na koži.

Vratite se na početak članka.

Nekoliko opštih napomena o nezi

Ako imate masnu kožu možda ćete doći u iskušenje da je ‘dovedete u red’ agresivnim metodama – isušujućim sastojcima i prečestim čišćenjem snažnim deterdžentima. Kao što smo već napomenuli, takav pristup će samo pogoršati problem i izazvati pojačano mašćenje.

Zato izbegavajte sastojke kao što su natrijum-laurilsulfat (sodium lauryl sulfate ili SLS) i amonijum-laurilsulfat (ammonium lauryl sulfate ili ALS), kao i alkohol. U nezi kože manje jeste više, pa razmislite o kozmetičkom minimalizmu i isprobajte mineralnu šminku umesto klasične.

Masnoj koži možete pomoći i malim promenama u ishrani. Pre svega, ako jedete masnu hranu to ne znači da će vam i koža biti masna – dokle god su to dobre masti iz ribe, koštunjavih plodova, semenki i maslinovog ulja.

Ovde smo detaljnije pisali o tome kako se koža hrani iznutra, ali generalno pravilo je da brza hrana, pecivo, grickalice i slatkiši neće ništa dobro doneti ni vašem opštem zdravlju, ni vašoj koži. Hidratacija je podjednako važna iznutra kao i spolja, pa se trudite da pijete oko 2l vode dnevno.

Vratite se na početak članka.

Akne: kako da ih kontrolišete

Akne su skoro neizostavni saputnik masne kože. Zašto je to tako? Već smo objasnili ulogu sebuma u zdravlju kože, ali ove površinske masnoće mogu da stvore upalu ako se ‘zaglave’ u pori, odnosno u folikulu dlake. Tako nastaju akne, tačnije crni i beli miteseri, bubuljice, pustule, nodule i ciste.

Bubuljice uglavnom vezujemo za pubertet, ali istina je da mogu da se jave u bilo kom životnom dobu i relativno su česte i kod odraslih. Za to mogu biti krive naše loše navike (sigurno vam je mama barem jednom rekla da ne čačkate lice – i verovatno ste se oglušili na ovo upozorenje), ali se bubuljice mogu javiti i posle deplacije, kao i ako ne vodite računa o higijeni lica pre i posle treninga.

Činjenica je da akne utiču na naš kvalitet života – ako vam je koža masna i prekrivena upalnim procesima, vaše samopouzdanje verovatno trpi, a problem može da eskalira čak i do depresije i opšte anksioznosti. 

Zato smo kroz niz tekstova pripremili obilje saveta koji će vam pomoći da se rešite bubuljica prirodnim putem, da uklonite akne sa grudi i leđa, da se rešite mitisera, kako da ubrzate sazrevanje potkožne bubuljice, kao i da usvojite režim nege koji će akne držati pod kontrolom.

To pre svega podrazumeva proizvode na bazi sumpora, salicilne, glikolne ili mlečne kiseline. Ako se duže vreme neuspešno borite sa aknama, vaš dermatolog će vam možda propisati preparat koji sadrži benzoil-peroksid, retinoide ili topikalne antibiotike, a koji možete kombinovati sa našim proizvodima za negu problematične kože.

Vratite se na početak članka.

Proizvodi za negu masne kože

Kada birate proizvode za negu masne kože vodite se zlatnim pravilom:

Manje je više, nežnije je bolje.

Dakle, nemojte posezati za najagresivnijom umivalicom koju možete da nađete. Mnogo ćete bolje rezultate postići, pogotovo na duže staze, nežnim sredstvima za čišćenje kao što je Wash Gel Melissa na bazi etarskog ulja ruzmarina i hidrolata melise.

Naši farmaceuti pripremili su vam jedan koristan članak koji će vam pomoći da izaberete idealno sredstvo za čišćenje kože – analizirali smo sve opcije od sapuna preko micelarne vode do uljanih čistača.

Nakon čišćenja blagi toner može da pomogne u kontroli sebuma, pogotovo ako sadrži i sastojke koji kontrolišu pojavu akni. Kao izuzetno efikasan a pritom veoma blag sastojak za kontrolu problematične kože pokazao se ihtiol. Ovaj prirodni sastojak iz sedimentnih stena sadrži velike količine sumpora, ali je nežan prema koži i ne iritira je. Možete ga koristiti za svakodnevnu negu, kao i u ciljanim preparatima za isušivanje bubuljica.

Od velike pomoći vam može biti i prirodni mineral zeolit koji upija i uklanja nečistoće i masti sa kože, a pritom je veoma blag po kožu. Koristite ga jednom do dva puta nedeljno u vidu maske koja će dubinski očistiti kožu.

Komedogeni sastojci – večiti neprijatelji masne kože

Komedogeni sastojci su oni koji imaju potencijal da zapuše pore i tako izazovu kožu da bukne, odnosno da se stvore nove bubuljice. Zato bi trebalo da izbegavate proizvode koji ih sadrže. Da biste umeli da ih prepoznate na etiketi kozmetičkih proizvoda, napisali smo članak sa konkretnim primerima komedogenih sastojaka.

Vratite se na početak članka.

Naša preporuka za negu masne kože

Među našim proizvodima naći ćete nekoliko njih koje smo namenski formulisali za masnu i problematičnu kožu. To je pre svega Ichtyol linija koja sadrži tri proizvoda:

  • Ichtyol white cream gel za negu i kontrolu problematične i nečiste kože lica i tela sklone pojavi akni, seboroičnim promenama i crvenilu;
  • Ichtyol pasta za prekrivanje i isušivanje promena na nečistoj koži;
  • Ichtyol šampon i regenerator za pojavu peruti, pojačano mašćenje kože glave i kose, seboroični dermatitis i psorijazu kosmatog dela glave.

Za čišćenje masne kože predlažemo Wash Gel Melissa – blagu umivalicu sa etarskim uljem ruzmarina i hidrolatom melise koja će nežno očistiti kožu i ukloniti samo višak masnoća. Ovaj gel za umivanje se idealno kombinuje sa Icthyol Tonic-om koji će pomoći koži da izbalansira masnoće na površini i spreči razvoj bubuljica.

Na kraju, preporučujemo vam i Zeolit masku za dubinsko ali nežno čišćenje, kao i Apricot peeling za vašu nedeljnu eksfolijaciju.

Vratite se na početak članka.

Crystal Derma
Crystal Derma
Tim farmaceuta, specijalista tehnologije i kozmetologije, i dermatologa piše za vas. Odgovaramo na vaša pitanja i nedoumice, analiziramo trendove i delimo sa vama savete za blistav i zdrav ten.

4 Comments

  1. Tanja kaže:

    Da li može da se koristi hidrogenizovana voda za ispiranje u kombinaciji sa ovim preparatima za negu masne kože? nema kontraindikacija? hvala u napred!

    • CristalDerma Admin kaže:

      Draga Tanja, pretpostavljamo da možete koristiti hidrogenizovanu vodu u kombinaciji sa našim kozmetičkim proizvodima, ali savetujemo da se posavetujete sa proizvođačem hidrogenizovane vode.

  2. […] što su višak sebuma, prisustvo bakterija i zapušena pora, pa upala ostaje pod kožom. Ako imate masnu kožu (ili mešovitu), imate i veće šanse da dobijete potkožne bubuljice u odnosu na suvi […]

  3. […] sebuma, prisustvo bakterija i zapušena pora, zbog čega upala ostaje pod kožom. Ako imate masnu kožu (ili mešovitu), veće su šanse da dobijete potkožne […]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *