SPF 15, 30, 50… Šta se krije iza zaštitnog faktora?
3. jun 2016.Parabeni – babaroge ili prava opasnost?
8. jul 2016.Ako ste izašli iz puberteta, može vam se činiti da je vreme akni prošlo i da više nema razloga za brigu. Nažalost, grdno se varate. Akne se često javljaju i kod odraslih, i to ne samo na licu, već i na grudima i leđima, naročito ako je i vaše roditelje mučila problematična koža. S obzirom da je sezona golišave odeće i odlaska na bazene već počela, danas pričamo o tome kako da se izborite sa aknama, ali i kako da sprečite njihovu pojavu.
Korak 1. Pravilna nega
Možda će vam delovati logično da je masnu kožu sklonu upali potrebno često prati snažnim sredstvima za čišćenje koja će ukloniti sve nečistoće i učiniti kožu čistom, mekom i nežnom. Upravo je ovo vrlo česta greška koju kasnije dermatolozi ispravljaju. Prekomerno pranje agresivnim sredstvima dovodi do uklanjanja površinskog zaštitnog sloja masnoće, pa koža, pokušavajući da nadomesti ovaj gubitak, počinje da proizvodi još više sebuma. I ne samo to, već nepostojanje zaštitnog sloja čini kožu izloženom spoljnim agresorima, pa je veći rizik od razvoja infekcije i upale.
Dakle, kožu treba čistiti dva puta dnevno, ali blagim sredstvima koja neće narušiti njen odbrambeni mehanizam. Takođe, eksfolijacija ili blagi piling su neophodni, i to jednom do dva puta nedeljno, kako bi se uklonile mrtve ćelije kože i smanjio rizik od zapušenja folikula. Kožu isperite mlakom, ne vrućom vodom, i osušite je nežnim tapkanjem čistim peškirom. Preporučljivo je da peškir koristite samo jednom, a da ga zatim operete, kako biste smanjili rizik od širenja bakterija.
Nakon čišćenja, kožu treba tretirati odgovarajućim preparatom protiv akni. Preparat vam može preporučiti vaš dermatolog, naročito ako su problemi sa aknama izraženi i već duže vreme ne postižete dobre rezultate. U tom slučaju, vaš lekar vam može propisati preparat koji sadrži benzoil-peroksid, retinoide ili topikalne antibiotike. Za ozbiljnije slučajeve postoji i oralna terapija koja najčešće podrazumeva tablete antibiotika, izotretinoina ili kontraceptivne pilule, ako su akne hormonski izazvane. Naravno, terapiju treba uzimati isključivo prema uputstvima vašeg lekara.
Za blaže oblike akni, isprobajte preparate na bazi sumpora, salicilne, glikolne ili mlečne kiseline. Nakon ovog koraka, nanesite hidrantni krem koji će nadoknaditi sastojke koji koži nedostaju. Obratite pažnju da izabrani proizvod ne sadrži komedogene sastojke koji mogu zapušiti pore i pogoršati stanje (na primer, kakao puter ili kokosovo ulje). Prilagodite proizvod svom tipu kože i njenom stanju. Naravno, idealna situacija jeste da se preparati za negu formulišu baš prema potrebama vaše kože, ali ukoliko niste u prilici da to učinite, uz malo istraživanja i eksperimentisanja, možete pronaći odgovarajući režim nege u moru proizvoda koji su vam na raspolaganju.
Korak 2. Pazite šta stavljate na lice
Ovo važi kako za preparate za negu kože, tako i za dekorativnu kozmetiku. Svaki preparat najpre testirajte korišćenjem male količine proizvoda na neistaknutom delu kože. Ukoliko ne dođe do iritacije, možete testirati proizvod na čitavom licu, ali svakako obratite pažnju na to kako se vaša koža ponaša u narednih par nedelja i nemojte menjati proizvode uoči važnih ili stresnih događaja.
Izbegavajte korišćenje teških pudera i podloga koji mogu zapušiti pore. Odaberite proizvode koji nisu na uljanoj bazi, lagane strukture, bez komedogenih sastojaka.
Ne zaboravite ni na proizvode koje nanosite na kosu, kao što su šampon, lak ili pena za kosu, i sl. Ovi proizvodi lako mogu dospeti na vaše lice i izazvati iritaciju, naročito u predelu čela i obraza.
Takođe, držite ruke podalje od lica. Pokušaji izigravanja kozmetičara najčešće se završavaju neslavno, stvarajući još veći problem i potencijalno izazivajući ožiljke. Ostavite čišćenje lica profesionalcima, a vi se pridržavajte svakodnevne nege. Problem neće nestati preko noći, ali barem nećete sebi ostaviti trajne posledice u vidu ožiljaka.
Budite oprezni i sa raznim uradi-sam savetima koje možete pronaći na internetu. Većina rešenja koja vam nude uklanjanje akni u roku od 5 minuta nisu efikasna, a ponekad mogu izazvati i ozbiljna oštećenja na koži. Baš pre neki dan sam naišla na DIY recept za masku za uklanjanje mitesera. Vlogerka je u činijici pomešala aktivni ugalj, još par manje važnih sastojaka i – lepak. Pravi, pravcati lepak. Ni ne čudi da se eksperiment završio ozbiljnom iritacijom i upalom kože. Zato svaki savet i svaku preporuku najpre dobro istražite. Postoje mnogi prirodni sastojci koji mogu biti blagotvorni po kožu, ali ti sastojci su uglavnom poznati i njihovo dejstvo je potvrđeno, pa vam neće biti teško da pronađete relevantne reference. Od saveta kao što je ovaj koji sam opisala – bežite što dalje.
Korak 3. Zaštitite kožu
Koža sklona nepravilnostima je zapravo koža čiji je integritet narušen, pa svaka bubuljica predstavlja rizik od stvaranja ožiljka i hiperpigmentacije. Takođe, neki od uobičajenih sastojaka preparata za tretiranje bubuljica mogu učiniti vašu kožu osetljivijom na UV zrake, pa se klonite sunca dok traje tretman i ne zaboravite da zaštitite kožu nanošenjem adekvatnog preparata sa minimum SPF 15.
Korak 4. Prihvatite dobre navike
Rizikujem da zvučim kao nečija mama, ali kvalitetan san, dobra ishrana uz puno vode i fizička aktivnost ključ su celokupnog zdravlja, pa i zdrave kože. Izbalansirana ishrana bogata vitaminima, antioksidansima i dobrim mastima je neophodna za zdravu kožu, a kombinacija vežbi i dovoljno odmora daće vašem telu dovoljno kiseonika i energije da se osećate bolje i svežije, što će se ogledati i na vašem licu. Ako ni zbog čega drugog, onda barem zbog čiste kože i lepog tena.
Za kraj, ne zaboravite da bacite pogled i na naš tekst o tome zašto akne uopšte nastaju – naići ćete na još poneki dobar savet koji vam može pomoći na putu do zdrave i blistave kože.
8 Comments
[…] sa površine kože, osvežavaju ten i uklanjaju sitne nepravilnosti. Zato se koriste i za kožu sklonu aknama, ali su svoju popularnost dostigle kao borci protiv starenja […]
[…] može biti od pomoći kod akni izazvanih zapaljenjem (pisali smo o tome zašto nastaju akne i kako ih tretirati). Nanesite čist gel direktno na bubuljicu, ili koristite proizvode za problematičnu kožu koji je […]
[…] je često više, i vodite se ovim pravilom kada birate proizvode. Da ne bismo dužili, pročitajte naš vodič za negu kože sklone aknama – i ako imate neka pitanja ili iskustva, podelite ih sa nama na našoj Facebook […]
[…] na našu kožu i kako malim promenama možete da pomognete koži da se izbori sa suvoćom, ekcemom, aknama… Vratite se u kolosek tako što ćete još danas otići u kupovinu i napuniti frižider hranom […]
[…] Uzroci su razni, od genetike preko hormonskog disbalansa do loših životnih navika. Za prva dva faktora biće vam potrebna pomoć lekara, a mi smo tu da uspostavite rutinu nege koja će ujedno i sprečiti i izlečiti akne. […]
[…] kože i strpljenju, i tu nema prečica. Ovde smo detaljno objasnili kako da negujete masnu kožu i kako da tretirate bubuljice, ali ako se i desi da se bubuljica pojavi, postoji par trikova koji mogu da je ublaže i pomognu da […]
[…] Zato smo kroz niz tekstova pripremili obilje saveta koji će vam pomoći da se rešite bubuljica prirodnim putem, da uklonite akne sa grudi i leđa, da se rešite mitisera, kao i da usvojite režim nege koji će akne držati pod kontrolom. […]
[…] to znači da su muškarci skloniji aknama, mitiserima i zapušenim porama. Zato su im često potrebni preparati koji kontrolišu stvaranje […]