Ako se borite sa aknama, onda sigurno znate da koža može da ‘bukne’ zbog pogrešnog izbora kozmetike. A ako ste uzrok tražili na starom dobrom Google-u, onda ste verovatno naišli na termine komedogena i nekomedogena kozmetika. Šta ove oznake znače, otkrivamo u nastavku teksta.
Termin u bukvalnom prevodu znači “stvara komedone”, a komedoni su začetnici akni, tj. zapušene pore.
Da se podsetimo kako akne nastaju - pora se zapuši, u njoj se nakupljaju sebum i bakterije, dolazi do zapaljenja, i rezultat je bubuljica. Što znači da, ako je neki sastojak komedogen, onda on zapravo zapušava pore i povećava rizik od stvaranja akni.
U kozmetičkoj industriji postoji skala komedogenosti po kojoj sastojci mogu imati vrednosti od 0 do 5. Što je broj manji, to je manja i komedogenost, i obrnuto.
Mada ovaj princip deluje poprilično jednostavno, stvarnost je nešto drugačija.
Problem nastaje u merenju komedogenosti. Da bismo odredili sposobnost nekog kozmetičkog sastojka da zapuši pore, moramo to učiniti eksperimentalno, a onda rezultate uporediti sa drugim sastojcima, i tako formiramo skalu. Međutim, postoji na desetine načina kako se komedogenost meri, i rezultati se manje ili više razlikuju. Takođe, u prošlosti se merenje vršilo testiranjem na zečevima; iako su ovi podaci još uvek dostupni i koriste se kao referentne vrednosti, danas se podaci dobijaju testiranjem na ljudskim dobrovoljcima, pa su dve skale samo donekle uporedive.
I ne samo to. Studije utvrđivanja komedogenosti se razlikuju i po tome šta smatraju zapušenim porama a šta ne. Neke ih otkrivaju mikroskopom, druge samo golim okom. Naravno, i tu će se rezultati razlikovati.
Iako skala komedogenosti nije savršena, daleko od toga da bi je trebalo skroz odbaciti. Uz pomoć nje znamo da su neki sastojci vrlo komedogeni (na primer, izopropil-miristat, lanolin, etilheksil-palmitat, itd.).
Međutim, ako se sastojak nalazi nisko na skali, to ne znači da vam neće zapušiti pore. I obrnuto je tačno - neki sastojci koji su na višim pozicijama na skali, možda vam i neće smetati jer nisu prisutni u visokoj koncentraciji u preparatu.
Istaknuta fotografija: Pezibear sa Pixabay-a.
1 Comment
[…] hidrantni proizvod je neophodan, a na vama je da izaberete laganu formulaciju koja ne sadrži komedogene sastojke (one koji će zapušiti pore). Prijaće vam hidrirajući sastojci kao što su hijaluronska […]