Prva asocijacija na masnu kožu su akne i čelo koje se sija. Ali nije sve tako crno – masna koža jeste uglavnom i problematična, ali barem ne morate da brinete o borama.
Idealna nega masne kože je ona koja balansira između kontrole sebuma i održavanja vlažnosti – u nastavku teksta otkrićemo vam kako da to postignete.
Masna koža je posledica prevelikog stvaranja sebuma, odnosno masnoće koju koža prirodno luči da se zaštiti od isušivanja.
Ako niste već utvrdili svoj tip kože to možete da uradite prateći uputstva iz ovog teksta, ali ukratko masnu kožu ćete prepoznati po:
Koliko će vam koža biti masna zavisi od više faktora – genetike, ishrane, stresa, hormona… Ali i nega igra veliku ulogu u kontroli sebuma.
Kožu čistite redovno, ujutru i uveče. Vašem tipu kože odgovaraće gelovi i peneće emulzije za čišćenje lica sa blagim sredstvima za čišćenje.
Trik je u tome da nađete efikasno sredstvo za čišćenje koje nije suviše grubo – naš predlog je Wash gel Melissa koji ne suši kožu i kontroliše stvaranje sebuma.
Najčešća greška koju vidimo kod masne kože jeste prekomerno čišćenje agresivnim sredstvima, maltene ribanje kože da bi se skinuo višak masnoće.
Efekat je sasvim suprotan – ako uklonite previše sebuma, koža će se alarmirati da nadoknadi taj nedostatak i završićete sa još više masnoće nego što ste počeli.
Čišćenje lica je neophodno posle svakog znojenja – na primer, posle vežbanja ili na visokim temperaturama leti. Ako imate akne na leđima ili grudima, tretirajte ih isto kao i lice – čišćenje dva puta dnevno nežnim sredstvom.
Za kontrolu sebuma možete koristiti neki toner za masnu kožu, kao što je Ichtyol tonic, koji će pomoći da kontrolišete pojavu akni i umanjite pore.
Obratite pažnju da tonik, kao ni ostali proizvodi koje koristite, ne sadrži alkohol jer veoma isušuje kožu.
Kada birate proizvode za negu, gledajte da ispune sledeće zahteve:
Ako vam je koža masna, to ne znači da je hidrirana. Još jedna greška koju viđamo je da se masna koža ne maže kremom jer je “već masna, pa će se kremom samo dodatno zamastiti”. Ako pratite savete iznad, proizvod za hidrataciju koji izaberete, bio to krem ili losion, neće vam zamastiti kožu već joj samo nadoknaditi potrebnu vlažnost.
Ako vam se koža u toku dana zasija, držite pri ruci par suvih maramica kojima ćete nežno pritisnuti sjajne delove lica i tako upiti višak masnoće.
Za kontrolu akni, uvedite redovne pilinge (1-2x nedeljno) i proizvode sa aktivnim sastojcima koji kontrolišu razvoj bubuljica. To mogu biti salicilna, glikolna kiselina ili benzoil peroksid.
Maske na bazi gline ili ovsene kaše takođe mogu da pomognu da se umanji količina sebuma i smanji inflamacija u postojećim aknama.
Ako ništa od toga ne daje rezultate, konsultujte se sa dermatologom koji će vam propisati odgovarajuću terapiju i prateću negu. Naravno, uvek ostaje opcija i da dođete u našu laboratoriju gde ćemo izmeriti parametre vaše kože i formulisati vam personalizovanu rutinu nege (pročitajte više ovde).
Nemojte dodirivati lice prljavim rukama i nemojte pokušavati da cedite bubuljice. Ako imate naviku da u toku dana čačkate lice, držite telefon uz sam obraz i naslanjate se na svoj dlan, vrlo je verovatno da su akne delom izazvane bakterijama iz vašeg okruženja. Sa druge strane, ako se igrate “sam svoj kozmetičar”, rizikujete da ostanete sa trajnim ožiljcima od akni.
Nikada nemojte ići na spavanje a da niste prethodno skinuli šminku, makar vlažnim maramicama ako ste preumorni da pravilno očistite lice.
Trudite se da ne sakrivate akne šminkom, ako je ikako moguće. Neki proizvodi, naročito podloge, mogu da zapuše pore i učine problem mnogo gorim.
Na kraju, najbolje rezultate dobićete disciplinovanom rutinom nege. Istina, potrebno je neko vreme da otkrijete šta vašoj koži prija, ali kada uspete u tome budite uporni. Vremenom će se trud isplatiti.
Ako se borite sa masnom kožom i skalpom, aknama ili peruti, isprobajte našu Ichtyol liniju koja je zasnovana na aktivnom sastojku Ichthyol® Pale bogatom sumporom.
Linija se sastoji od tri proizvoda:
Ichtyol proizvode možete poručiti preko naše online prodavnice (kliknite ovde) ili tako što ćete ih poručiti od vašeg farmaceuta u obližnjoj apoteci.
Zahvaljujemo se na naslovnoj fotografiji Andrea Piacquadio-u.
8 Comments
[…] Kada kažemo problematična koža, mislimo pre svega na crvenilo, pojavu akni i prekomerno mašćenje kože (o aknama smo pisali detaljnije ovde, a o nezi masne kože ovde). […]
[…] blago zatežu kožu i poboljšavaju joj tonus), i ruzmarinska kiselina koja učestvuje u kontroli sebuma i sprečavanju […]
[…] viška sebuma zeolit može da pomogne i u kontroli akni i mitesera. Koliko god sebum bio neophodan za zdravlje kože, kada ga ima previše može da zapuši pore i stvori zapaljenje. […]
[…] hidratacija je obavezna, bila vaša koža suva, masna ili mešovita. I masna koža može biti dehidrirana, pa su joj potrebni proizvodi tipa losiona ili […]
[…] može da zapuši pore i tako izazove nagomilavanje sebuma, pa na kraju i stvaranje […]
[…] sa bubuljicama je zasnovana na disciplini, pravilnoj nezi kože i strpljenju, i tu nema prečica. Ovde smo detaljno objasnili kako da negujete masnu kožu i kako da tretirate bubuljice, ali ako se i desi da se bubuljica pojavi, postoji par trikova koji […]
[…] U ovom članku ćete pronaći detaljnija uputstva za negu masne kože, a mi vam u nastavku teksta ističemo najvažnije korake u dnevnoj i nedeljnoj nezi. […]
Meni je sve sa salicilnom kiselinom bilo od velike pomoci u periodu kada mi se koza jako mastila