Nega kože iz prirode: ihtiol
15. oktobar 2021.Nega kože iz prirode: melisa
5. novembar 2021.Akne na leđima i grudima mogu da budu podjednako neprijatne kao i akne na licu – samo što na telu možemo lakše da ih sakrijemo.
Uzroci su razni, od genetike preko hormonskog disbalansa do loših životnih navika. Za prva dva faktora biće vam potrebna pomoć lekara, a mi smo tu da uspostavite rutinu nege koja će ujedno i sprečiti i izlečiti akne.
U nastavku teksta otkrićemo vam kako da predupredite najčešće uzroke bubuljica na telu i kako da ih uspešno uklonite.
Male navike za velike rezultate
U borbi protiv bubuljica trik nije u naglim promenama ili dramatičnim potezima, već u upornoj, doslednoj i disciplinovanoj rutini. Evo šta to tačno podrazumeva:
Istuširajte se odmah posle znojenja
Ako redovno vežbate, bavite se sportom ili fizički napornim poslom, trebalo bi da se istuširate što je pre moguće nakon što ste se oznojili.
Znoj može da zapuši pore i tako izazove nagomilavanje sebuma, pa na kraju i stvaranje bubuljice.
Ovo je naročito slučaj tokom letnjih meseci, ali se često dešava i zimi posle treninga: oznojili ste se, ohladili istezanjem i žurite da se vratite na posao. Možda ćete preskočiti tuš da ne biste izlazili napolje sveže okupani. Tako znoj ostaje na telu dobar deo dana, stvarajući idealnu priliku za akne.
Kupajte se sredstvom protiv akni
Nemojte ga koristiti na celom telu, ali mesta zahvaćena aknama obavezno operite makar jednom dnevno nekim blagim sredstvom za čišćenje kože koje sadrži salicilnu kiselinu ili benzoil-peroksid.
Piling je obavezan jednom nedeljno
Jedan od uzroka pojave akni je nagomilavanje mrtvih ćelija kože na površini, zbog kojih se višak sebuma taloži, a bakterije divljaju. Redovnim pilingom uklanjamo te mrtve ćelije, dajući koži prostora da se obnavlja i odbacuje nepotreban višak.
Kod pilinga važi pravilo manje je više – nežan piling sa česticama koje nisu prevelike i grube je sasvim dovoljan, ne češće od jednom nedeljno. Agresivniji tretman može samo dodatno da iziritira kožu.
Kad smo na temi “manje je više”, da vas podsetimo da ne cedite bubuljice da ne biste sami sebi stvorili ožiljke. Ostavite to kozmetičaru.
Piling će biti izuzetno koristan i nakon što akne nestanu, da uklonite fleke i ublažite ožiljke. U tu svrhu od koristi mogu biti i voćne kiseline (pisali smo o njima detaljnije ovde).
Hidrirajte se nekomedogenim losionima i kremama
‘Nekomedogen’ znači da ne zapušava pore.
Kako ćete to znati?
Većina proizvođača će naglasiti u opisu proizvoda, ali ako to nije slučaj potražite u spisku sastojaka najčešće krivce: lanolin, pčelinji vosak, izopropil-palmitat, palmino ulje, kokosovo ulje, i druge.
Izbegavajte namirnice bogate šećerom
Noviji podaci govore da namirnice visokog glikemijskog indeksa kao što su beli šećer i proizvodi koji ga sadrže, zatim belo brašno, banane, grožđe, beli hleb, i td. pogoduju nastanku akni.
Tačno je i suprotno – ishrana koja ne sadrži mnogo ovakvih namirnica može pomoći u smanjenju akni.
Zamenite deterdžent i omekšivač za veš
Vaša koža može biti iritirana parfemima ili drugim sastojcima koji se zadržavaju na odeći posle pranja.
Da biste testirali tu teoriju, pređite na hipoalergeni deterdžent i omekšivač i pratite stanje svoje kože. Ako primetite napredak, znaćete u kom grmu čuči zec.
Nosite odeću od prirodnih materijala
Tesna sintetička odeća koja se tare o kožu i izaziva znojenje idealno je mesto za razvoj bakterija. Zato predlažemo da nosite odeću od prirodnih materijala (pamuk, lan, bambus, i td.) koja ostavlja prostora koži da ‘diše’.
Čak i vuna može iritirati kožu svojim ‘grebuckanjem’, pa je uvek nosite preko nekog nežnog materijala, na primer pamučne potkošulje.
Sličan rezultat mogu da postignu i rančevi, sportska oprema koja stvara pritisak na ramena i mideri za leđa. U tom slučaju postarajte se da oprema bude odgovarajućeg dizajna i veličine da stvara što manje trenja, i uvek ispod nosite majicu od prirodnog materijala.
Obratite naročitu pažnju na higijenu
Iako se ovo podrazumeva, nije zgoreg podsetiti – redovno perite garderobu, naročito sportsku, kao i posteljinu, da ne bi postala leglo bakterija koje se lako prenesu na kožu. Odeću i posteljinu bi trebalo prati na 60 stepeni za optimalno čišćenje (mada neki materijali to ne dozvoljavaju).
Redovno menjajte ‘alate’ za kupanje
Lufe, sunđeri i četke koje vise u tuš kabini idealna su sredina za razvoj bakterija. Pošto ih ne možete efikasno očistiti, naš savet je da ih potpuno izbegavate. Ili, ako baš ne možete bez njih, menjajte ih na svake 3-4 nedelje, da biste bili sigurni.
Pronađite efikasan tretman i koristite ga po potrebi
Targetirani tretmani akni se koriste tako što se nanesu direktno na bubuljicu i ostave se da deluju, odnosno da je sasuše i suzbiju zapaljenje. U tu svrhu vam preporučujemo Ichtyol pastu.
Sem salicilne kiseline koja je već ustaljeni sastojak proizvoda za suzbijanje akni, ova pasta sadrži i cink oksid koji sasušuje promene na koži, ali i ihtiol koji se pokazao naročito efikasnim za ovu svrhu.
Ichtyol pasta se nanese u debljem sloju na bubuljicu i ostavi se da je osuši, a možete je koristiti i više puta u toku dana.
Za redovnu negu problematične kože, izdvojili bismo Ichtyol white cream gel koji je veoma lagane teksture, sa prijatnim mirisom. Ovaj gel hidrira kožu, umiruje crvenilo i svrab, i kontroliše stvaranje sebuma.
Kada je vreme da konsultujete dermatologa?
Ako ste preduzeli sve ove mere i ne vidite poboljšanje, trebalo bi da konsultujete dermatologa.
Borba sa aknama može biti duga, zato dajte ovim savetima 4-6 nedelja da pokažu prve rezultate. Ako ni nakon dva meseca nema promena, vreme je da potražite stručnu pomoć.
Vaš dermatolog vam može propisati topikalne (kreme, gelove, losione) ili oralne preparate (tablete, kapsule) koji će umiriti postojeće i sprečiti nastanak novih akni. Nekim ženama od pomoći mogu biti i oralni anti-kontraceptivi (u narodu poznatiji kao anti-bebi pilule), ali njih svakako uzimajte samo po receptu lekara.
3 Comments
[…] Melisa sadrži i druge korisne sastojke kao što su tanini koji deluju adstringentno (odnosno blago zatežu kožu i poboljšavaju joj tonus), i ruzmarinska kiselina koja učestvuje u kontroli sebuma i sprečavanju akni. […]
[…] Akne na grudima i leđima, i kako da ih se rešite […]
[…] tekstova pripremili obilje saveta koji će vam pomoći da se rešite bubuljica prirodnim putem, da uklonite akne sa grudi i leđa, da se rešite mitisera, kao i da usvojite režim nege koji će akne držati pod […]