Kako se rešiti ožiljaka i nepravilnosti na koži
2. novembar 2016.Mineralna vs. obična šminka – u čemu je razlika?
5. decembar 2016.Priroda ima toliko toga da nam ponudi. Lekovito bilje, božanstvena etarska ulja, hranljiva biljna ulja, nežni aromatični hidrosoli… Kako nauka napreduje, tako dobijamo sve sofisticiranije načine da izvučemo ono najbolje iz prirodnih sastojaka i zarobimo ih u praktičnom i efikasnom obliku, kao što su kremovi, losioni i tonici. Međutim, da bismo maksimalno iskoristili darove iz prirode, fali nam još jedna karika u lancu – a to je znanje.
Moramo poznavati dejstva lekovitog i drugog bilja, kako bismo znali kako da ih pravilno iskoristimo. Zato danas, zajedno sa vama, dragi čitaoci, započinjemo serijal pod nazivom „Nega kože iz prirode“, koji će se baviti prirodnim sastojcima, njihovim sastavom i dejstvom. Nadamo se da ćete kroz naše tekstove ponešto novo saznati i razumeti kako to deluju naši preparati. Kao i uvek, na raspolaganju smo za sva vaša pitanja – slobodno ih postavite u polju za komentare koje se nalazi ispod teksta.
Ulje nevena
Naš prvi sastojak je šampion nad šampionima – nevenovo ulje. Ovo diskretno a tako moćno ulje dobija se iz latica cveta nevena (latinski naziv Calendula officinalis). Neven ćete prepoznati po jarko obojenim, narandžastim ili crvenim laticama. Jaka boja potiče od flavonoida, grupe jedinjenja koji osim što cvetovima daju boju, ujedno deluju kao antioksidanti (a zašto je to nama važno, objasnićemo niže u tekstu).
Ulje nevena je poprilično gusto i pomalo lepljivo, vrlo specifičnog (neki bi čak rekli neprijatnog) mirisa.
Neven već hiljadama godina igra važnu ulogu širom sveta – stari Egipćani su verovali da poseduje regenerativne moći, Hindusi su ukrašavali statue svojih božanstava baš ovim cvetom, a katolički obredi neven koriste kao dar Bogorodici. Osim toga, neven se koristio i za bojenje odeće i hrane (nazivali su ga i ’sirotinjski šafran’), i kao začin u salatama i čorbama.
Kako neven utiče na organizam?
Nevenu se pripisuju brojna dejstva, koja se pre svega zasnivaju na njegovim protivupalnim sposobnostima. Za neven se veruje da potpomaže ojačavanje organizma, ublažava grčeve i zatvor, izaziva znojenje i na taj način ubrzava oslobađanje toksina, a pomaže i kod osipa kod beba.
Nevenovo ulje u kozmetici
Upalni procesi
Već smo pomenuli da nevenovo ulje poseduje snažno protivupalno dejstvo – to ujedno znači da će biti vrlo efikasno u tretiranju bilo kakvih zapaljenskih procesa, kao što su rane, posekotine, osipi, akne, itd. Neven ubrzava zarastanje, umiruje iritaciju i smanjuje svrab, što sve potpomaže isceljenju. Koristi se i za istegnute mišiće i modrice, pošto smanjuje otok i upalu, pa povreda brže zaceli.
Osim toga, nevenovo ulje deluje i antibakterijski, pa sprečava razvoj infekcije, što je naročito važno kod tretmana ranica, posekotina i akni.
Suva i oštećena koža
Nevenovo ulje je odlično sredstvo za oporavak suve kože – pomaže koži da povrati i zadrži vlažnost, istovremeno je čineći mekom i nežnom. Naročito je pogodno kod ispucale i oštećene kože, pošto umiruje iritaciju, ubrzava zarastanje i smanjuje neprijatnost. Zato ćete nevenovo ulje često videti u proizvodima koji su namenjeni zaštiti kože od vetra i hladnoće – baš kao što je naša Neven pomada.
Suvi poremećaji kože
Pre svega mislimo na ekcem, psorijazu i dermatitis – ako vam nije baš najjasnije kako se ovi poremećaji razlikuju, pročitajte naš tekst na ovu temu. Pošto je nevenovo ulje odličan tretman suve kože, u mnogome može pomoći i kod ovih stanja, naročito ako se koristi preventivno.
Ulje za masažu
Odličan sastojak ulja koja se koriste za masažu, ovo ulje će vašu kožu učiniti mekom i nežnom, a ujedno će joj pružiti i hranljive sastojke koje koža tokom masaže apsorbuje u većoj meri nego kada se preparat samo nanese i ostavi da deluje.
Ožiljci i proširene vene
Da ponovimo još jednom – protivzapaljensko dejstvo nevenovog ulja njegov je glavni adut, pa se koristi i za zaceljenje ožiljaka, ali i za ublažavanje izgleda proširenih vena i površinskih kapilara. Za dublje ožiljke i varikozne vene možda će biti potrebna agresivnija terapija od nevenovog ulja, pa se posavetujte sa svojim lekarom.
Neven za lepši izgled kože
Na kraju, ostali smo vam dužni još jedno objašnjenje – rekli smo da je nevenovo ulje bogato antioksidantima, a to je termin koji ste verovatno već mnogo puta čuli. Antioksidanti su jedinjenja koja se bore protiv slobodnih radikala, izuzetno agresivnih čestica koje napadaju sve što im se nađe na putu. Ove čestice nastaju pod dejstvom UV zraka ili drugih faktora okoline, i glavni su krivci za ubrzano starenje i oštećenje kože. Zato su antioksidanti glavni činioci borbe protiv bora, umorne i oštećene kože. Zahvaljujući njima, nevenovo ulje čini kožu nežnom i glatkom, čini bore manje uočljivim, a može ublažiti i pege i druge ožiljke (na primer, od akni).
Ako želite da isprobate sva čudotvorna dejstva nevena na svojoj koži, isprobajte našu kolekciju proizvoda sa nevenovim uljem.
6 Comments
Gde mogu da porucim organsko nevenovi ulje
Poštovana Julijana, ne prodajemo organsko nevenovo ulje, možete ga naći u proizvodima iz naše Neven linije. Srdačan pozdrav!
Ja bih od ulja nevena,katariona i hajdučic koje imam napravila kreme jer mi je lakše za upotrebu pa ako možete da mi kažete razmeru ulja i pčelinjeg voska.
Poštovana Kosana, odgovor je kompleksniji nego što ova forma može da podrži. Pre svega, bez vodene faze i emulgatora nema krema, pa ćete sa sastojcima koje ste naveli dobiti puter odnosno balsam, a ne krem. Ako vam je potrebna pomoć u formulisanju i testiranju kozmetičkih proizvoda, konsultujte naš sajt safetyassessment.rs ili nas pozovite.
[…] organsko ulje nevena, […]
[…] tekstova posvetili baš njima (pisali smo o urei, hijaluronskoj kiselini, ihtiolu, aloe veri, nevenovom ulju…). Ali naročitu strast gajimo prema hidrolatima, možda zato što su nepravedno zapostavljeni u […]