“Devojka iz apoteke mi je rekla da ne bi trebalo da koristim voćne kiseline* leti, valjda jer ostaju flekice po koži zbog sunca?”
Kiseline su među najpopularnijim anti-age sastojcima, pa često čujemo pitanja vezana za njihovu upotrebu.
Deluju tako što uklanjaju mrtve ćelije sa površine kože, osvežavaju ten i uklanjaju sitne nepravilnosti. Zato se koriste i za kožu sklonu aknama, ali su svoju popularnost dostigle kao borci protiv starenja kože.
Da odmah razgraničimo jednu važnu stvar:
Ta razlika je prevashodno u koncentraciji.
Da bi se brzo postigli vidljivi efekti, kiseline moraju biti u visokoj koncentraciji, sa veoma niskom pH vrednošću. Ali to povećava i rizik od iritacije.
Zato je neophodno, i to ću naglasiti, neophodno da hemijske pilinge kiselinama obavljaju stručna lica i da se pridržavate saveta za bezbednu primenu (već smo pisali o tome ovde).
Ako pretpostavimo da pravilno koristite kiseline, u bezbednoj koncentraciji, onda stižemo do pitanja sa početka priče…
Ukratko: DA, ali samo ako ispunite više uslova.
Idemo redom.
DD Cream SPF 50 je tonirani hidrantni dnevni krem. Štiti kožu od kompletnog spektra zračenja (UVA/UVB, IR, VIS) i plave svetlosti koja potiče sa ekrana, urbanog zagađenja i slobodnih radikala.
Preporučujemo ga za izuzetno osetljivu kožu sklonu crvenilu i/ili hiperpigmentacijama, nakon intenzivnih kozmetičkih tretmana i dermatoloških procedura (kao što su hemijski piling ili laseri), kao prevenciju neželjenih efekata fotosenzitivnih lekova na koži i tokom perioda jakog sunčevog zračenja.
DD Cream SPF 50 je deo naše Dermocosmetics kolekcije i možete ga poručiti preko naše web-prodavnice (ne zaboravite da je za porudžbine veće od 2000rsd poštarina besplatna).
Nemojte koristiti više proizvoda koji sadrže kiseline odjednom. Više nije ujedno i bolje. Umesto snažnijeg efekta, samo ćete povećati mogućnost iritacije. Izaberite jedan proizvod i pratite učinak. Ako niste zadovoljni rezultatom, promenite ga. Ali ne zaboravite da se ponovo vraćate na korak 4.
* Iako ćete često čuti termin “voćne kiseline”, u anti-age preparatima se nalaze i druge kiseline, tipa mlečne i salicilne, koje nisu voćne. Zato je tačniji termin “kiseline” u koje spadaju alfa-hidroksi, beta-hidroksi i polihidroksi kiseline – detaljnije o svima njima pisali smo već ovde.
Ako se oglušite o ove savete i preterate u svojoj želji da podmladite kožu, to vam se može obiti o glavu.
Rekoh na početku ove priče kako kiseline uklanjaju mrtve ćelije kože sa površine.
To im je mehanizam dejstva.
Međutim, ono što ostaje su žive i osetljive ćelije epidermisa, odnosno površinskog sloja kože.
One su bile zaštićene od spoljašnjih uticaja tim mrtvim ćelijama, a mi smo ih kiselinama ‘ogolili’.
Tako ogoljena koža izgleda svežije, zategnutije, ravnomernog tena, ali je osetljivija na sve spoljašnje uticaje, pa i na UV zračenje, koje je leti još jače nego inače. Zato je i veća šansa da UV zraci oštete ćelije kože.
Kao posledica, brže se stvaraju bore, nastaju fleke od sunca, koža lakše izgori, i td.
Zato je najbolje koristiti kiseline tokom jeseni i zime, a ako ipak ne možete da im odolite u letnjem periodu, onda se obavezno pridržavajte ovih 5 pravila.
I konsultujte svog dermatologa ili kozmetičara adekvatne stručne spreme. Oni najbolje poznaju vašu kožu i reći će vam šta možete da očekujete.
Istaknuta fotografija: Shari Sirotnak / Unsplash
1 Comment
[…] Piling će biti izuzetno koristan i nakon što akne nestanu, da uklonite fleke i ublažite ožiljke. U tu svrhu od koristi mogu biti i voćne kiseline (pisali smo o njima detaljnije ovde). […]