Već nam je dobro poznato štetno dejstvo UV zraka, ali koliko smo svesni opasnosti koja nam je bukvalno ispred nosa?
Danas govorimo o štetnom dejstvu takozvanog ‘plavog zračenja’ (“blue light”), a koje emituju smart telefoni, laptopovi, tableti, televizori i LED sijalice.
Za razliku od UV zračenja čiji je spektar talasnih dužina od 280nm do 400nm, plavo zračenje se nalazi u opsegu od 380nm do 500nm. Poznati su štetni efekti ovog zračenja na oči (oštećuje retinu) i na cirkadijalni ritam (remeti san), ali dejstvo na kožu još uvek nije potpuno istraženo.
I ovde možemo povući paralelu sa UV zračenjem: dok UV zraci oštećuju DNK materijal ćelije, plavo zračenje razara kolagen stvaranjem slobodnih radikala u koži. Pritom je tamnija koža osetljivija od svetlije, a posledice su dugotrajne hiperpigmentacije i primetni znakovi fotostarenja.
Prosto i jednostavno - nemojte provoditi vreme ispred ekrana.
Naravno, ovo je mnogo lakše reći nego uraditi, pa ćemo se koncentrisati na praktičnije savete. Najpre uključite blue light filter na svom smart telefonu, tabletu i računaru, a možete nabaviti i zaštitu za ekran koja će pružiti još bolji efekat. Ograničite vreme koje provodite ispred ekrana, i fizički se odaljite onoliko koliko je to moguće (što ste udaljeniji od izvora, to je manja količina zračenja koju vaša koža prima, pa je i efekat slabiji).
Što se tiče kozmetike, sastojci koji će vam pomoći u odbrani su: