Ši puter je pre nekoliko godina doživeo svetsku slavu - ovaj prirodni sastojak odjednom se našao u mnogim kremovima, losionima, sapunima... Zašto? Saznajte u nastavku serijala Nega kože iz prirode.
Butyrospermum Parkii ili ši puter dobija se iz ši drveta (Vitellaria paradoxa) koje raste u centralnoj Africi. Ovaj puter u stvari i nije puter, već ulje koje je na sobnoj temperaturi čvrsto. Boje je slonovače (samo izbeljeni ši puter je čisto beo) i blagog mirisa.
Na etiketi se može naći pod različitim imenima: Shea Butter, Butyrospermum Parkii, Butyrospermum Parkii Butter, Karite Butter, Shea Butter Fruit, Shea Butter-From the Karite Tree, Butyrospermum Parkii.
Ši ulje, odnosno puter sadrži oko 45-50% oleinske kiseline, 30-41% stearinske, 5-9% plamitinske i 4-5% linoleinske kiseline; kao i vitamine A, E i F.
Pre svega, ši puter ima sledeće efekte na kožu:
Zbog ovih efekata, koristi se kao emolijens, u proizvodima za negu kose, kao okluzivno sredstvo (sprečava gubitak vode iz kože), za opekotine, iritaciju, suvu kožu, kožu sklonu ekcemima i atopijskom dermatitisu, osipe, ujede insekata, ožiljke, strije, itd. Možete ga koristiti u proizvodima (losionima, kremovima, kupkama, podlogama za lice, proizvodima posle sunčanja, puterima za prevenciju strija u trudnoći) ali i samog (za masažu, na nozdrvama tokom prehlade, kao podlogu za senku, za zaštitu usana i ruku tokom zime, za negu dece, ispucale pete, itd.) U kozmetici se koristi od 1-2% pa sve do 10%, zavisno od gustine preparata koju želimo da dobijemo.
Ši puter se već dugo koristi i u kozmetici i u ishrani u određenim kulturama, pa ga i američka FDA (Food and Drug Administration) i CIR (Cosmetic Ingredient Review) Ekspertski panel smatraju bezbednim. Jedino morate obratiti pažnju ako ste alergični na druge koštunjave plodove (bademe, orahe, lešnike, itd.)
Ako koristite sirov ši puter, pazite da ne užegne, što ćete prepoznati po neprijatnom mirisu i promeni boje. Rok trajanja je između 12 i 24 meseca, ali će zavisiti od načina čuvanja. Čuvajte ga u neprozirnoj ambalaži na suvom i hladnom mestu, bez izlaganja suncu.
Postoji i priča da ši puter može da zaštiti kožu od sunca. Istina je da je njegov SPF oko 6 ili manje, što pomaže u odbrani ali samostalno nije dovoljno za zaštitu od UV zračenja. Zato ga koristite posle sunčanja da ‘nahranite’ kožu (na primer u našoj Maslini), a tokom dana uvek i obavezno odgovarajući SPF.
Ako pogledate listu naših proizvoda koji sadrže ši puter, videćete da smo veliki obožavaoci ovog prirodnog sastojka. Moćnu hidrataciju i emolijentni efekat (ili kako se često kaže, 'hranjenje kože') iskoristili smo u našoj Atopik liniji (Atopik krem sadrži 5% ši putera). Organski ši puter naći ćete i u Neven kremu sa pantenolom i alojom i u Maslini, a za vas koji želite da se oprobate u pravljenju sopstvene kozmetike, nalazi se i u Green light bazi.
Istaknuta fotografija: silviarita sa Pixabay.
1 Comment
[…] organski ši buter, […]