P&O: Kako da odaberem masku za lice?
Nastavljamo sa našim serijalom odgovora na vaša najčešća pitanja. Ove nedelje je došao red na odabir maske za vaš tip kože i eventualne probleme sa tenom. Vrsta ima mnogo, pa želimo da vam pojasnimo šta možete da očekujete od različitih tipova maski i kako da se odlučite za onaj koji će vašoj koži najviše odgovarati.
Maske na bazi gline, aktivnog uglja ili blata
Ova grupa maski se koristi za detoksikaciju ili čišćenje problematične kože, pa se preporučuju za normalnu ili masnu kožu, pogotovo ako je sklona aknama. Koristite ih najviše jednom nedeljno, a za dvostruki efekat protiv akni odaberite masku sa etarskim uljem čajnog drveta ili salicilnom kiselinom.
Maske na bazi gline se teško skidaju ako se presuše, pa ih nemojte držati predugo, a pre umivanja na lice stavite peškir nakvašen toplom vodom i ostavite ga par minuta, da maska popusti.
‘Sheet’ iliti papirne maske
Ove maske su u poslednje vreme postale neverovatno popularne, a prvobitno su ih koristile Koreanke. Lako se nanose i još lakše skidaju, bez haosa koji uglavnom nastaje u kupatilu dok se osušene maske ‘ribaju’ sa kože.
Papirne maske su impregnirane aktivnim sastojcima i visoko su hidrantne, pa ćete često videti top modele kako na Instagramu dele svoje slike iz aviona dok nose baš takve maske.
Ove maske sem hidratacije mogu imati i sastojke za umirenje crvenila, antioksidante za borbu protiv bora, itd. Odgovaraju svim tipovima kože. Jedino savetujemo oprez ako ste skloni aknama, pošto okluzivno dejstvo papira povećava temperaturu kože, pa to pogoduje razvoju bakterija.
Maske koje se ljušte sa kože
Ove maske se izrađuju za sve tipove kože, a prednost im je lako uklanjanje, bez nereda. Ako imate osetljivu kožu, pre kupovine proverite da li ovakve maske sadrže alkohol koji vam može iritirati lice.
Noćne maske
Ovo nisu tipične maske jer se ne ispiraju posle nanošenja, već se ostavljaju na licu da deluju tokom noći. Zato su sličnije serumima, jer dok spavamo hidratišu, obnavljuju, umiruju, podmlađuju… Preporučuju se za suvu kožu i kožu koja stari.
Maske za predeo oko očiju
Ove maske izgledaju kao dva polumeseca koja se stavljaju baš ispod očiju, pa ih možete koristiti zajedno sa nekom drugom maskom koju ste naneli na ostatak lica. Najviše se koriste za smanjenje naduvenosti i ublažavanje podočnjaka, kao i za usporavanje razvoja bora. Naš savet – držite ih u frižideru kako biste dobili efekat hlađenja i zatezanja kože.
Maske za eksfolijaciju
Uklanjaju mrtve ćelije sa površine kože, ostavljajući je nežnijom, svežeg tena. Sadrže hidroksi kiseline (glikolnu, mlečnu) ili voćne enzime (na primer iz papaje ili ananasa). Mogu se koristiti i na suvoj koži pošto su, ako se pravilno koriste, nežnije od pilinga, a najveću korist će imati problematična koža sa aknama.
Nemojte ih koristiti prečesto da ne biste iritirali kožu – jednom nedeljno je sasvim dovoljno, i obavezno nanesite hidrantni krem ili serum odmah nakon umivanja, i visok SPF narednog dana.
Maske iz kuhinje
Često ćete na internetu naći recepte za ‘uradi sam’ maske sa žumancetom, izgnječenom bananom, medom, itd. Ovi sastojci koži mogu pružiti umirujuće, hidratišuće ili emolijentne sastojke, ali imajte u vidu da njihova efikasnost neće biti tako visoka kao kod maski sa koncentrovanim sastojcima.
Takođe, čuvajte se neproverenih recepata, na primer sa sokom limuna i slično, koji mogu poremetiti pH kože i iritirati je.
Kremaste maske
Bogate su uljima i hidrantnim sastojcima, pa su idealne za normalnu i suvu kožu. Za dvostruki efekat hidratacije potražite maske sa hijaluronom, pantenolom ili mlečnom kiselinom (laktatom).
Gel maske
I ove maske nude visoku hidrataciju ali i umirujuć efekat hlađenjem, pa ih savetujemo za suvu i osetljivu kožu. Isprobajte maske sa aloe verom ili hijaluronom. Hidrantne maske ovog tipa, kao i kremaste i noćne, mogu se koristiti i nekoliko puta nedeljno.
Istaknuta fotografija: Matteo Venturella sa Pixabay.