Da li kreme protiv bora stvarno uklanjaju bore?

Bore su neizbežna posledica starenja. Kako godine prolaze, tako naša koža stvara sve manje kolagena (proteina koji je zaslužan za čvrstinu kože), gubi elastičnost, a posledica su prvo fine, pa sve dublje linije, a kreme protiv bora su naša prva odbrana.

Dva faktora naročito ubrzavaju ovaj proces: UV zraci i pušenje. Zato su prva dva koraka u održavanju mladolike kože zaštita kvalitetnim SPF preparatima i ostavljanje cigareta.

Dakle, jasno vam je da je ključ u prevenciji. Međutim, može li se šta učiniti ako je šteta već nastala? Tu na scenu stupa anti-age pokret kroz kozmetičke preparate, kompleksne tretmane, tzv. ‘super-hranu’, joga vežbe za lice

Pitanje je – da li ove stvari zaista pomažu?

Anti-age sastojci

Bore oko očijuU kremama protiv bora pronaći ćete nekoliko uobičajenih sastojaka:

  • Hidroksi kiseline – ovo su voćne kiseline koje uklanjaju površinski sloj kože, tj. mrtve i oštećene ćelije, pa se koža brže obnavlja, a ten deluje svežije.
  • Hidratišuće sastojke, na primer hijaluronsku kiselinu. Hidratacija je preduslov zdrave kože, bez obzira da li pričamo o starenju, suvoći, zaštiti od vremenskih elemenata
  • Peptide – ovo su gradivne jedinice proteina, pa se smatra da peptidi nadoknađuju proteine koje u koži gubimo starenjem.
  • Antioksidante – njih često pominjemo. Ovi sastojci neutrališu slobodne radikale (vrlo reaktivne čestice koje nastaju pod uticajem UV zraka, a koje mogu da oštete ćelije i našu DNK). Pronaći ćete ih u formi vitamina C i E, ekstrakta zelenog čaja, rezveratrola, itd.

Jedan sastojak koji se izdvaja od ostalih jeste retinol. Za razliku od prethodnih koji pre svega deluju preventivno, retinol zapravo umanjuje efekte starenja – on stimuliše obnavljanje ćelija, stvaranje kolagena i neutralisanje fleka i nepravilnosti na koži. 2008. godine Univerzitet u Mičigenu objavio je interesantnu studiju čiji nalazi tvrde da je retinol jedan od samo tri efikasna tretmana protiv starenja (preostale opcije su tretmani CO2 laserom i injekcije hijalurona). Zato ni ne čudi što je retinol postao prvi izbor dermatologa za borbu protiv bora.

Kako da znate šta da koristite?

Sada kada znate koji sastojci deluju preventivno, a koji podmlađuju oštećenu kožu, prvi korak je da obratite pažnju na spisak sastojaka na poleđini proizvoda koje koristite. Naravno, važna je i doza, pa će preparati koji sadrže višu koncentraciju aktivnih sastojaka biti efikasniji.

Međutim, i tu bi trebalo da budete oprezni. Više nije ujedno i bolje, pa natapanje kože kremom sa visokim sadržajem retinola neće učiniti da izgledate 20 godina mlađe, ali može dovesti do iritacije, osipa i povećanog rizika od opekotina od sunca.

Za koji god proizvod da se odlučite, imajte u vidu da je potrebno dosta vremena da se primete efekti – barem 4 nedelje. Postoje i sastojci koji će vam dati momentalan rezultat, kao što su hijaluronska kiselina ili kofein, ali njihovo dejstvo nije trajno. Zato na duže staze, pronađite proizvod koji vam odgovara i ne zaboravite – ni retinol nije svemoguć.

Ključ za mladoliki izgled i u poznim godinama jesu prevencija na vreme, od rane mladosti, i adekvatni tretmani kada bore počnu da se javljaju.

Slični blog postovi

Ostavite odgovor