Bubuljice: kako da ih se rešite prirodnim putem?

Većina nas se borila sa aknama u tinejdžerskom uzrastu, ali bubuljice se često javljaju i kod odraslih. Najgore je, naravno, kada se jave na licu pošto je njih najteže prikriti, ali su podjednako neprijatne i bubuljice na grudima, leđima, zadnjici…

Niko nije pošteđen – bubuljice se javljaju kod beba, kod trudnica, zbog hormonskog disbalansa, ali i zbog loših navika.

Danas se detaljno bavimo ovim problemom. Obradićemo sve tipove bubuljica i kako da ih se najefikasnije rešite sredstvima na prirodnoj osnovi.


Pregled članka:


Šta su akne, a šta bubuljice?

Akne su kožno oboljenje kod kog su pore zapušene sebumom i mrtvim ćelijama kože. Bubuljice su jedan od simptoma akni – akne mogu da se ispolje i kao beli ili crni miteseri, potkožne bubuljice, ili u najgorem slučaju, kao upalni procesi i ciste.

Da pojasnimo kako dolazi do akni: naša koža je prekrivena porama – rupicama u kojima se nalazi koren dlake i žlezde koje luče sebum. Sebum je masnoća koja štiti kožu od isušivanja, bakterija, iritacije, i td.

Ćelije kože se obnavljaju na svakih 28 dana. Nakon toga ćelija umire i posle nekog vremena opada sa kože kao ljuspica ili perut.

To sve funkcioniše kao švajcarski sat – dok neko ne poremeti mehanizam.

Ako se nakupi previše sebuma ili se mrtve ćelije ne odbacuju dovoljno brzo (ili i jedno i drugo), stvara se čep na pori ispod kog se nakuplja još više sebuma, još više mrtvih ćelija, i to sve stvara idealnu podlogu za rast bakterija i gljivica. Tako nastaje zapaljenje i ono što smatramo bubuljicom – crvena nateklina na koži, često sa gnojnim jezgrom.

Akne najčešće izazivaju bakterije, ali mogu da ih izazovu i gljivice, promene u hormonima u telu, loše navike (čačkanje lica prljavim rukama, često razgovaranje telefonom, neadekvatna higijena, i td.).

Iritaciju, uvećane pore i akne mogu da izazovu i svakodnevna izloženost zagađenju iz vazduha, nakupljanje nečistoća i ostataka šminke i kozmetičkih prozvoda, a od početka pandemije na taj spisak se svrstava i okluzija ispod maske („maskne“).

Bubuljice na licu

Najčešće se javljaju bubuljice na čelu, obrazima i nosu, i za njih su uglavnom krive bakterije pod nazivom Propionibacterium acnes. Ove bakterije rastu u uslovima u kojima nema kiseonika, odnosno u zapušenoj pori o kojoj smo pričali iznad.

U takvoj sredini ove bakterije razlažu sebum u masne kiseline, a one izazivaju zapaljenje na koži. Tako nastaju gnojne bubuljice na licu.

Hormonske bubuljice na licu

Hormonske akne se javljaju kod odraslih zbog prevelikog stvaranja sebuma pod uticajem hormona, i mogu da se ispolje kao bubuljice, miteseri ili ciste.

Najčešće muče žene, i to naročito oko menstruacije, nakon što prekinete sa hormonskom kontracepcijom, u trudnoći i u menopauzi, mada mogu da se jave i kod muškaraca. Kao glavni faktor za nastanak dermatolozi ističu povećano lučenje sebuma.

Ako vodite borbu sa hormonskim bubuljicama, prvo bi trebalo da kontrolišete faktore koje možete – to su stres, manjak sna i izbegavanje komedogene kozmetike, odnosno onih proizvoda koji zapušavaju pore (šta su komedogeni sastojci objasnićemo niže u tekstu).

Faktori nad kojima nemate kontrolu su hormonske promene koje smo naveli iznad, terapija testosteronom kod muškaraca, genetika, neželjeni efekti kortikosteroida i hronična stanja kao što su sindrom policističnih jajnika ili neki metabolički sindromi. 

bubuljice na bradi
Polina Tankilevitch, Pexels

Bubuljice na bradi

Bubuljice na bradi mogu da budu hormonske, ali mogu i da ih izazovu kozmetički proizvodi za negu kože i kose. Obratite pažnju na šampone, regeneratore za kosu, proizvode za negu lica, maske i serume koje koristite – svi oni mogu biti krivci.

Bubuljice na bradi mogu da se jave kod muškaraca ako je koža iritirana proizvodima za brijanje ili negu brade ili ako koristite stari brijač.

Maske za zaštitu od virusa takođe mogu da pogoršaju stanje, kao i sportska oprema – zato ih redovno menjajte, odnosno perite opremu sapunom i vrućom vodom.

Bubuljice na vratu

Bubuljice na vratu se najčešće javljaju kao odgovor na neki vid iritacije. Razlog može biti:

  • Neadekvatna higijena. Vrat često zapostavljamo – kada umivamo lice najčešće zaboravimo vrat, pa leti može da dođe do nakupljanja znoja koji je odlična podloga za razvoj bakterija.
  • Komedogeni proizvodi za negu – losion, krema, SPF proizvod, čak i proizvodi za negu kose koji slučajno dospeju na vrat.
  • Odeća ili oprema koja se tare o kožu vrata – rolka ili šal koji vas bocka, remenik od fotoaparata, bižuterija, i td.

Bubuljice na leđima

Leđa su prepuna sebacealnih žlezdi – onih koje luče sebum – pa su pogodna za stvaranje bubuljica.

Naročit okidač za bubuljice na leđima su sportske aktivnosti koje na leđima izazivaju znojenje i trenje preko odeće ili sportske opreme. To može biti nošenje ranca, oznojena majica na treningu, sportski brushalteri, štitnici, remenici, i td.

Bubuljice na grudima

I bubuljice na grudima nastaju na sličan način – zbog znojenja ili trenja odeće.

Gledajte da prvi sloj odeće uz kožu uvek bude od prirodnih i glatkih materijala (pamuk, lan, viskoza). Ako se oznojite, istuširajte se i presvucite što je pre moguće.

Takođe obratite pažnju na kozmetiku koju koristite ne samo na grudima, već i na kosi, tokom tuširanja, i td. Zamenite sve proizvode koji sadrže komedogene sastojke.

Bubuljice na zadnjici

Za razliku od svih prethodnih primera, bubuljice na zadnjici su skoro uvek izazvane tesnom odećom i sintetičkim donjim vešom. Ovo je pogotovo slučaj ako vežbate u sintetičkim helankama ili šorcu, i ne presvučete se odmah posle treninga.

Bubuljice u trudnoći

Hormonske promene u trudnoći mogu da vam pogoduju i učine da vam ten blista, a mogu i da vam izazovu akne, kako vam se zalomi. Najčešće se akne jave u ranoj trudnoći i posle nekog vremena se primire.

Ako želite da se rešite bubuljica u trudnoći, obratite pažnju na proizvode koji sadrže retinoide (retinol i njegove derivate) i salicilnu kiselinu koji se ne preporučuju u drugom stanju. Ovde smo detaljnije pričali o nezi u trudnoći, pa predlažemo da pogledate taj članak.

Bubuljice kod beba

Bubuljice kod beba izgledaju malo drugačije nego kod odraslih – obično su to mala crvena ili bela zadebljanja na bebinim obrazima, nosu i čelu. Najčešće se jave u prve 2 do 4 nedelje od bebinog rođenja. Mogu da se pojave i kao majušne bele tačkice na nosu, bradi i obrazima – to su milije.

Ni milije ni bubuljice ne traže poseban tretman, već same nestanu nakon par nedelja i ne ostavljaju trag. Samo se trudite da održavate higijenu prema uputstvima koje ste dobili od pedijatrijske sestre i nemojte bebi mazati lice raznim losionima i kremama.

Potkožne bubuljice

Potkožne bubuljice se uglavnom stvaraju zbog  promena u hormonima. Zato ćete ih verovatno primetiti pred samu menstruaciju, kao i u pubertetu i u trudnoći.

Potkožna bubuljica nastaje kombinacijom uticaja kao što su višak sebuma, prisustvo bakterija i zapušena pora, zbog čega upala ostaje pod kožom. Ako imate masnu kožu (ili mešovitu), veće su šanse da dobijete potkožne bubuljice.

Ovaj tip bubuljica mogu da izazovu i neki lekovi, na primer oralni kortikosteroidi i kontraceptivne pilule.

Potkožne bubuljice se najčešće stvaraju na glavi, na nosu, na bradi, leđima, grudima i ramenima.

Kako da se rešite potkožnih bubuljica pročitajte u ovom članku.

Kako ukloniti bubuljice?

Prvo, da naglasimo: bubuljice ne mogu da se uklone preko noći, niti ćete dobiti savršeno čisto lice za 7 dana.

Borba sa bubuljicama je zasnovana na disciplini, pravilnoj nezi kože i strpljenju, i tu nema prečica. Ovde smo detaljno objasnili kako da negujete masnu kožu i kako da tretirate bubuljice, ali ako se i desi da se bubuljica pojavi, postoji par trikova koji mogu da je ublaže i pomognu da što pre prođe:

  1. Smirite zapaljenje ledom. Umotajte kockicu leda u čist, tanak peškir i hladite upaljeno mesto 3-4 minuta sa po par minuta pauze. Ponovite nekoliko puta u toku dana.
  2. Nanesite targetirani tretman na bazi sumpora, kao što je Ichtyol pasta, salicilne kiseline ili cink-oksida (koji se takođe nalaze u Ichtyol pasti). Ova kombinacija sastojka će isušiti bubuljicu i učiniti da se što pre povuče.
  3. Nastavite sa uobičajenom negom – redovno čišćenje kože blagim umivalicama (za bubuljice na telu slobodno koristite umivalice i tretmane za lice), zatim hidratacija i kontrola sebuma sredstvima za negu problematične kože, kao što je Ichtyol white cream gel.

Koji kozmetički sastojci su komedogeni?

Komedogenost je rizik od zapušenja pora, pa se visoko komedogeni sastojci ne preporučuju ako vam je koža problematična.

Svi kozmetički sastojci se prema svojoj komedogenosti rangiraju na skali od 0 do 5. Ako vas neki konkretan sastojak brine, možete ga potražiti onlajn i pronaći njegovu komedogenost, a mi ovde izdvajamo neke od sastojaka koji su pri samom vrhu skale:

  • Lanolinski alkohol
  • Laurinska kiselina
  • Izopropil-izostearat
  • Izopropil-miristat
  • Lauret-4
  • Kakao puter
  • Kokosovo ulje
  • Natrijum-lauril-sulfat

Lek za bubuljice – kada je vreme da konsultujete lekara?

Ako se uprkos upornoj nezi akne ne smiruju, vreme je da posetite dermatologa. Vaš lekar će vam preporučiti tretman koji može da sadrži salicilnu kiselinu, benzoil peroksid ili retinoide. Ako je potrebno, dermatolog može da uvede i antibiotik (najpre u vidu kreme ili gela, a ako ni to ne daje rezultate, onda i oralno).

Imajte u vidu da može da prođe i po par meseci pre nego što vidite značajno poboljšanje. Pridržavajte se preporuke lekara i budite strpljivi. Uporan i disciplinovan tretman će vremenom dovesti do dobrih rezultata.

Šta vam neće pomoći da uklonite bubuljice

Postoji nekoliko rasprostranjenih mitova koji nanose veću štetu nego korist – na primer, mazanje paste za zube na bubuljicu, grubo nanošenje pilinga ili ceđenje. Pasta za zube nema nikakvog efekta, ali ako cedite bubuljicu itekako možete da pogoršate stanje, da je dodatno iritirate i da vam kasnije ostane ožiljak.

Zato se oslonite na kozmetičke tretmane koji će na stručan način tretirati upalne procese na koži, bez rizika od pogoršanja, a vi držite ruke podalje od lica. 

Za kućne uslove preporučujemo da 1 do 2 puta nedeljno stavite masku za čišćenje na bazi gline i zeolita, kao i blagu piling masku.

Kako se rešiti akni zauvek

U ovom tekstu smo vam dali smernice kako da razumete i tretirate svoju problematičnu kožu na putu ka lepom tenu, ali na našem blogu ima još mnogo sadržaja koji može da vam bude od pomoći. Neki od tekstova koje vredi pročitati ako se borite sa aknama su:


Ichtyol baner
Ichtyol linija nudi efikasne proizvodi za negu problematične kože i kose.

Naša preporuka: Ichtyol linija

Ako se borite sa masnom kožom i skalpom, aknama ili peruti, isprobajte našu Ichtyol liniju koja je zasnovana na aktivnom sastojku Ichthyol® Pale bogatom sumporom.

Linija se sastoji od tri proizvoda:https://crystalderma.rs/kategorija-proizvoda/ichtyol/

  • Ichtyol white cream gel za negu i kontrolu problematične i nečiste kože lica i tela sklone pojavi akni, seboroičnim promenama i crvenilu;
  • Ichtyol pasta za prekrivanje i isušivanje promena na nečistoj koži;
  • Ichtyol šampon i regenerator za pojavu peruti, pojačano mašćenje kože glave i kose, seboroični dermatitis i psorijazu kosmatog dela glave.

Ichtyol proizvode možete poručiti preko naše online prodavnice (kliknite ovde) ili tako što ćete ih poručiti od vašeg farmaceuta u obližnjoj apoteci.

Slični blog postovi

Ostavite odgovor