Nega kože za trudnice iz ugla farmaceuta

Jedna od prvih stavki koje naučite kada zatrudnite jeste šta smete a šta ne smete da jedete. Sve što unesete u sebe može da stigne i do vaše bebe, pa u ovom periodu morate da budete naročito pažljivi – na primer, ne bi trebalo da jedete plavi sir, tartar biftek, prelive sa sirovim jajima,  suši, i td.

Da li isto važi i za kožu?

Donekle. Koža upija kremove, losione i tonike koje nanosimo na nju, ali oni ne ulaze u krvotok, pa tako ni ne stižu do bebe.

Međutim, neki lekovi koji se primenjuju na koži mogu da imaju štetne efekte, pa ih treba izbegavati. Sem toga, ima i kozmetičkih sastojaka koji mogu da iritiraju kožu, a na koje ćemo vam skrenuti pažnju. Na kraju, nega kože za trudnice podrazumeva specifične potrebe, pa ćemo vam dati i par saveta kako da umanjite probleme tipa strija, iritacije, bubuljica, i td.

Bezbedna nega za trudnice: koje sastojke da izbegavate

U trudnoći se često javljaju komplikacije kao što su akne ili hiperpigmentacija. Zato možete potpasti pod iskušenje da kožu tretirate najjačim dostupnim sredstvima – međutim, pazite se retinoida. Ovaj tip vitamina A je čest sastojak preparata za tretman akni, kao i za hiperpigmentacije.

Stručnjaci savetuju da se retinol i njegovi derivati izbegavaju tokom trudnoće jer se sumnja da mogu da naštete fetusu, pa dok studije ne opovrgnu ili dokažu ovu tvrdnju, najbolje je igrati na sigurno i zaobići ih.

Retinoide ćete u popisu sastojaka prepoznati pod nazivima:

tazarotene, tretinoin, adapelene, alitretinoin, retinoic acid, retinol, Retinyl linoleate, Retinyl palmitate, itd.

Jedan od aktivnih sastojaka koji dermatolozi širom sveta preporučuju za tretman akni i hiperpigmentacija jeste salicilna kiselina. Ova kiselina spada u grupu beta hidroksi kiselina i glavni je sastojak aspirina.

Studijama je utvrđeno da aspirin može da dovede do komplikacija tokom trudnoće, pa bi ga trebalo izbegavati i u obliku tableta (oralno), i u obliku preparata za duboki hemijski piling. Trebalo bi izbegavati i benzoil-peroksid, koji je čest sastojak preparata za uklanjanje akni.

Antibiotici za primenu na koži

Ako vam dermatolog propiše antibiotik za tretiranje akni, proverite da li se nalazi na ovoj listi ispod. Ako je odgovor da, zatražite od lekara ili farmaceuta da vam ponudi zamenu pošto ovi antibiotici spadaju u rizične lekove za primenu u trudnoći:

  • Doksiciklin
  • Minociklin
  • Tetraciklin

Umesto ovih antibiotika, vaš dermatolog će vam možda preporučiti klindamicin ili amoksicilin.

Trudna nasmejana žena

Prirodno nije uvek bezbednije

Iako se često okrećemo prirodnim ili organskim preparatima misleći da je to bezbednija i nežnija opcija, budite oprezni, naročito dok ste u drugom stanju. Kozmetička regulativa redovno pooštrava restrikcije vezane za primenu sirovina prirodnog porekla u kozmetičkim proizvodima, i to sa razlogom.

Biljni ekstrakti imaju složen sastav, brojne interakcije i varijacije u kvalitetu, a neke od sastojaka telo može da prepozna kao alergen i razvije alergijsku reakciju. Zato u ovom periodu izbegavajte eksperimentisanje sa novim preparatima koje ranije niste koristili, naročito ako su označeni kao prirodni ili organski.

Koje sastojke smete da koristite protiv akni i hiperpigmentacije?

Možete da se oslonite na alfa hidroksi kiseline kao što su glikolna ili azelaična. U malim količinama, ove kiseline ne bi trebalo da izazovu neželjene efekte. Samo budite oprezni – voćne kiseline ne treba da koristite pre nego što izađete na sunce. Možete da probate i proizvode na bazi sumpora, kao što je Ichtyol white cream gel.

Probajte i da promenite šminku – izbegavajte teške podloge, ili zamenite svoje uobičajene preparate mineralnim i pratite da li ima razlike.

Tokom trudnoće je uobičajeno da koža proizvodi više pigmenta, a to se može ocrtati na licu kao melazma, (neko je zove i kloazma ili trudnička maska); ili na stomaku kao Linea nigra (tamna linija koja se proteže od pupka ka Venerinom bregu). Ako imate taman ten veće su šanse da dobijete fleke, i to pogotovo na butinama ili oko bradavica.

Hiperpigmentacija i fleke uglavnom prođu posle porođaja, ali ako su baš izražene i smetaju vam možete da ih tretirate vitaminom C ili azelaičnom kiselinom

Kako da ublažite strije

Prvo, da se razumemo – strije su potpuno normalna stvar, čak ih je i Kristi Tajgen podelila na svom Instagram profilu.

Kada zatrudnimo koža se isteže i tanji, pa se stvaraju svetlije linije koje tu ostaju i posle porođaja. Najvidljivije su na stomaku, a onda i na butinama, grudima i zadnjici. 

Natural dry oil
Natural Dry OilKombinacija ulja koja vraća koži vlažnost, poboljšava elastičnost i štiti od spoljašnje sredine svojim antioksidativnim dejstvom. Koža ga brzo upija, a sadrži najvažnije sastojke u borbi protiv strija – organsko nevenovo ulje, ulje žutog noćurka i ulje koštica grožđa. Natural Dry Oil možete da poručite ovde.

Da li ćete imati strije zavisi od mnogo faktora – elastičnosti vaše kože, genetike, koliko ste se ugojili u trudnoći, i td. ali i od nege. Ako kožu negujemo proizvodima koji joj vraćaju elastičnost, ona će manje pucati, pa će i strije biti blaže.

Kožu na stomaku, grudima i zadnjici bi trebalo mazati proizvodima sa visokim sadržajem vitamina C i E, ši putera, uljima nevena, ruže i argana. 

Samo ne zaboravite da se situacija menja ako dojite bebu – tada na grudi ne biste smeli da mažete ništa što nije bezbedno za bebu da proguta, pa se oslonite samo na specijalne proizvode za tu namenu.

Svrab i osip

Zahvaljujući hormonima koža u trudnoći je osetljiva na sve i svašta, pa se često javalju iritacije, svrab i osip. Bolje sprečiti nego lečiti :

  • gel za tuširanje zamenite nežnom kupkom koja vam neće isušivati kožu (kao što je Atopik mlečna kupka),
  • posle svakog kupanja još uvek vlažnu kožu namažite hidrantnim losionom (kao što je Atopik emolijentni krem sa proibiotikom),
  • nosite odeću od prirodnog materijala širokog kroja (uska sintetika se tare o kožu i iritira je).

Ako je svrab jak i javi se odjednom, javite se svom lekaru.

Kako da se bezbedno sunčate dok ste u drugom stanju

Hiperpigmentacija se pogoršava kada se koža susretne sa UV zracima, pa je SPF zaštita u trudnoći ključna. Nemojte ni pomišljati da izađete iz kuće a da niste namazali najmanje SPF 30 na sve izložene delove -lice, usne, uši, vrat, ruke…

Ovo pravilo važi tokom čitave godine, čak i ako je zima, čak i ako je oblačno, čak i ako nosite kapu, šal i rukavice.

Koristite proizvod sa širokim spektrom zaštite od UVA i UVB zraka i izbegavajte ove sastojke:

  • Oksibenzon – može da utiče na nivo hormona i potencijalno izazove alergijske reakcije. Među sastojcima ćete ga pronaći i pod nazivom Benzophenone-3.
  • Retinil-palmitat, retinil-acetat, retinil-linoleat ili retinol – sve su ovo retinoidi koje smo spominjali gore u tekstu.

Ove sastojke uspešno menjaju fizički filteri kao što su cink-oksid (ZnO) ili titanijum-dioksid (TiO2), a koji imaju manji rizik od alergijske reakcije i drugih neželjenih efekata.

Detaljno smo obradili ovu temu ovde ako će vam značiti još saveta o bezbednom sunčanju u drugom stanju.

Kozmetika za mamu i bebu

Kao što jedemo za dvoje, tako se i ‘mažemo za dvoje’. Zato u trudnoći moramo biti oprezne sa proizvodima koje koristimo, ali i posvetiti koži naročitu pažnju da bismo se što lakše izborile sa komplikacijama. 

Atopik-baner-600x500px
Za negu osetljive i suve kože uvek preporučujemo našu Atopik liniju koja je formulisana baš za one momente kada nam je preko potrebna nežna, a intenzivna nega. Linija sadrži proizvode za negu beba, dece i odraslih, pa ćete posle porođaja moći da ih delite sa svojim mališanima. Atopik proizvode možete da poručite u našoj onlajn prodavnici.

Slični blog postovi

Ostavite odgovor