Svakih 28 dana mi dobijamo potpuno novu kožu.
Zar to nije fascinatno?!
Možda zvuči preterano, ali zaista jeste tako - nove ćelije kože nastaju u dubljim slojevima (u dermisu). Odatle im je potrebno 28 dana da stignu do površinskih slojeva, gde se suše, odumiru i otpadaju. Ovo je prirodan, fiziološki proces i teoretski bi značilo da naša koža samu sebe obnavlja a mi svakih mesec dana dobijemo blistav novi ten. Međutim, kako to obično biva, stvarnost je malo drugačija.
Razni faktori utiču na to da se ovaj proces uspori, a mrtve ćelije duže zadrže na površini. Neki od njih su ako se izlažemo suncu bez UV zaštite, zagađivači sredine, starenje, izuzetno suva koža, nega koja ne odgovara našem tipu...
Kada se to desi, ten poprima sivkast i umoran izgled, bore su izraženije, mogu se razviti infekcije, itd. Sve u svemu, koža pati, a njen izgled to odražava.
Tu na scenu stupaju hidroksi kiseline
Ova jedinjenja pomažu koži da se reši mrtvih ćelija sa svoje površine. Uz njihovu pomoć ten može izgledati svežije, zategnutije, bez akni i biti otporniji na spoljne uticaje.
Ipak, kiseline su moćni saveznici ali i opasni protivnici pa je vrlo važno pažljivo ih koristiti, u skladu sa uputstvom za upotrebu. Ovoga puta ćemo se pozabaviti osnovnim tipovima kiselina i njihovim glavnim odlikama.
View this post on InstagramA post shared by Flawless_in_Five (@flawless_in_five) on
Tri osnovne grupe kiselina:
- alfa-hidroksi (AHA)
- beta-hidroksi (BHA) i
- polihidroksi (PHA) kiseline.
Zajedničko im je to što ublažavaju bore i fine linije, osvežavaju ten i otklanjaju sitne nepravilnosti.
Razlike se zasnivaju na rastvorljivosti. AHA su rastvorljive u vodi, pa deluju uglavnom na površini i prevashodno se koriste na koži oštećenoj suncem. Sa druge strane, BHA se rastvaraju u masnoćama pa prodiru u dublje slojeve kože. Zato se češće koriste za normalnu i masnu kožu sklonu aknama i proširenim porama, kao i kod osetljive kože ili osoba koje pate od rozacee.
AHA kiseline
U ovu grupu spadaju:
Glikolna kiselina
Zlatni standard među hirdoksi kiselinama, najčešće se koristi od svih hidroksi kiselina. Zahvaljujući maloj molekulskoj veličini prodire dublje u kožu, pa je zbog toga efikasnija (imajte u vidu da to znači i veći rizik od sporednih efekata, kao što smo objasnili niže u tekstu). Ujedno povećava sposobnost hidratacije kože, poboljšava tonus i otpornost na spoljne uticaje.
Oznaka na etiketi: glycolic acid.
Mlečna kiselina
Efekti slični glikolnoj, samo je u pitanju nešto veći molekul pa je dejstvo malko sporije. Pri višim koncentracijama koristi se za eksfolijaciju, a pri nižim za hidrataciju.
Glikolna i mlečna kiselina imaju najveći broj studija i podataka o efikasnosti.
Oznaka na etiketi: lactic acid.
Limunska
Uklanja mrtve ćelije kože ali tek pri višim koncentracijama kada se povećava i iritacioni potencijal, pa se retko koristi na taj način. Često ćete je pronaći u kozmetici kao antioksidant ili za održavanje pH vrednosti.
Oznaka na etiketi: citric acid.
Jabučna
Veći molekul od prethodnih, pa se retko koristi sama, već obično u kombinaciji sa glikolnom ili mlečnom za eksfolijaciju. Ima i dobar antioksidantni efekat.
Oznaka na etiketi: malic acid.
Vinska
Dvostruko veći molekul od glikolne i zbog toga se uglavnom koristi kao stabilizator pH vrednosti zajedno sa glikolnom ili mlečnom, a retko sama.
Oznaka na etiketi: tataric acid.
Bademova
Ne koristi se tako često kao ostale kiseline na ovom spisku pošto je relativno nova. Postoje podaci da promoviše stvaranje sebuma, što je dobra vest za one sa suvom kožom, ali ne i za problematičnu ili masnu.
Oznaka na etiketi: mandelic acid.
AHA kiseline, a pogotovo glikolna kao najmanja, mogu da dovedu do oštećenja kože ako se izlažemo suncu nakon njihovog korišćenja a da prethodno nismo naneli visok SPF. Mišljenja su podeljena. Naučni komitet za kozmetičke proizvode Evropske komisije i američka FDA su izdali upozorenja, dok ih Cosmetic ingredient review expert panel smatra bezbednim. Naš savet je da igrate na sigurno - koristite ih isključivo uveče, u periodu kada ne planirate dugo izlaganje suncu i obavezno koristite visok SPF.
View this post on InstagramA post shared by Skin Bare Beauty (@skinbarebeauty) on
BHA kiseline
U ovoj grupi najpopularnija je salicilna kiselina, koja se originalno dobijala iz kore vrbe. Derivat ove kiseline, acetilsalicilna, je svima dobro poznati aspirin. Kao što smo napomenuli, BHA su rastvorljive u masnoćama, pa salicilna može da prodre kroz pore i naročito je korisna kod masne kože i akni. Deluje blago protivupalno, što je dodatni bonus kod tretmana bubuljica.
Oznaka na etiketi: salicylic acid.
PHA kiseline
Ova grupa je daleko manje popularna od prethodne dve i verovatno za nju niste ni čuli. U nju spadaju laktobionska kiselina i glukonolakton (iako on tehničiki ni nije kiselina po strukturi).
To su dva krupna molekula koji manje prodiru u kožu, što smanjuje i njihovu efikasnost ali i šansu za iritaciju. Zato su primenjivi za osetljivu kožu, atopična stanja, tokom oporavka od agresivnijih dermatoloških procedura, itd.
Oznaka na etiketi: lactobionic acid, gluconolactone.

Kako da negujete kožu kao Parižanka
Parižanke su simbol stila, prirodne lepote i nonšalantnog stava. Zašto? To je već malo teže objasniti – evo kako da negujete svoju kožu kao jedna Parižanka.

Kako alkohol čini da izgledate 10 godina starije
Ako se ujutru pogledate u ogledalo, videćete posledice svake čašice koju ste veče pre popili. Šta to alkohol radi našoj koži, otkrivamo u ovom tekstu.

Kozmetički post ili skin fasting
Šta bi se desilo ako bismo prestali da negujemo kožu? Ako i vi razmišljate da isprobate najnoviji trend, kozmetički post, ovaj tekst je baš za vas.

Da li kreme protiv bora stvarno uklanjaju bore?
Bore su neizbežna posledica starenja. Kako godine prolaze, prvo nastaju fine linije, pa sve dublje bore. Pitanje je – da li kreme protiv bora zaista deluju?

Suva i atopična koža: Atopik
Atopik postiže Izraženu hidrataciju aktivnim supstanacama koje zadržavaju vlagu u površinskim slojevima kože i regenerišu prirodni lipidni film.

5 najboljih ulja za suvu kožu
Ovih 5 ulja daju suvoj koži baš ono što joj je potrebno, pa kada birate krem ili losion, obratite pažnju da li se barem neko od njih nalazi među sastojcima.

Calendula Line – moj čarobnjak za suvu kožu
Uglavnom sam se trudila da kupujem skupe kreme za lice, jer sam verovala u ono „koliko para, toliko muzike“, nadajući se da će mi pomoći, ali na moje veliko iznenađenje, oduševila sam se baš ovom, koja nije skupa i može se naći u apoteci.

Crvenilo i svrab – ekcem ili psorijaza? Kako ih razlikovati?!
Ako vas muče svrab i iritacija kože, verovatno ste već posumnjali na jednu od dve dijagnoze – ekcem ili psorijaza. Ovaj članak je vaš prvi korak u rešavanju misterije zvane „Šta mi je ovo po koži i zašto ovoliko svrbi?!“.

Akne utiču na naš kvalitet života
Akne nisu samo problem pubertetlija, već se javljaju i kod odraslih, pa su se naučnici zapitali kako ove dosadne tačkice na koži utiču na našu svakodnevicu.
Повратни пинг: Zagađenje šteti vašoj koži - zaštitite je pravilno - Crystal Derma
Повратни пинг: Kako da koristite kiseline a da ne oštetite kožu - Crystal Derma