Najveća greška dok se privikavamo na zimu
Najveća greška koju činimo dok se privikavamo na zimu
12. decembar 2018.
3 mita o nezi kože
3 mita o nezi kože
11. januar 2019.
Najveća greška dok se privikavamo na zimu
Najveća greška koju činimo dok se privikavamo na zimu
12. decembar 2018.
3 mita o nezi kože
3 mita o nezi kože
11. januar 2019.

Nega ruku i noktiju: sve što bi trebalo da znate

Posle lica, ruke su prva stvar koju primetimo na osobi. I ne samo to – ruke najčešće prve počnu da odaju znake starenja, pa je pravilna nega ruku i noktiju vrlo važna. Zato smo za vas pripremili 15 saveta kako da vam ruke i nokti uvek deluju lepo i negovano.

Nega kože ruku

  1. Redovno pranje ruku je osnova dobre higijene. Ipak, nema potrebe da koristite antibakterijske proizvode. I obični sapuni uklanjaju bakterije sa površine kože, a pritom je manje isušuju i iritiraju od onih sa antimikrobnim sastojcima.
  2. Bez obzira koliko je hladno napolju, perite ruke mlakom umesto vrelom vodom – tako nećete dodatno isušiti kožu.
  3. Jednom do dva puta nedeljno, priuštite svojim rukama piling da biste uklonili mrtve ćelije kože. Uštedite vreme tako što ćete piling ruku uraditi istovremeno sa pilingom kože tela, pod tušem. Na ruke nanesite malo istog preparata koji koristite za telo, utrljajte kružnim, nežnim pokretima i isperite.
  4. Pred spavanje nahranite ruke zaštitnim kremom ili uljem. Iskoristite priliku da izmasirate i zanoktice, potiskujući ih ka korenu nokta.
  5. Tokom meseci kada su ruke izložene suncu, ne zaboravite da i njih zaštitite SPF-om. Faktor 15 je minimum, mada naučnici sve češće preporučuju SPF 30 za svakodnevnu upotrebu.
  6. Zimi je koži ruku potrebna dodatna, okluzivna zaštita. Naša preporuka je stari dobri vazelin, i naravno ne napuštajte kuću bez toplih rukavica.Rukavice
  7. Kad smo već spomenuli rukavice, da vas podsetimo da ne započinjete kućne poslove bez njih. Gumene rukavice su neizostavne kad god perete sudove, veš (ako nešto perete na ruke), ribate kupatilo, perete prozore, radite u bašti… Ukratko, kad god su vaše ruke izložene dejstvu hemikalija i deterdženata. Takođe, dok kuvate možete koristiti ili gumene rukavice, ili one tanke, za jednokratnu upotrebu. Tako vam ruke neće satima mirisati na beli luk ili sirovo meso.
  8. Ne zaboravite da se lepa koža a i nokti grade iznutra – ishrana je vrlo važna, a nedostaci će se brzo prikazati na vašim rukama. Pročitajte naš tekst na ovu temu, ali ukratko, savetujemo vam da povećate unos vitamina E, omega-3 masnih kiselina iz ribljeg ulja i biotina koji ćete naći u mesu, jajima i koštunjavom voću.

Nega noktiju i zanoktica

  1. Umesto da sečete zanoktice makazicama, što stvara rizik od infekcije, nežno ih potiskujte ka bazi nokta zaobljenim drvenim štapićem. Možete koristiti i metalnu spravicu za ovu primenu na koju ste prethodno namotali komadić vate. Ovo uvek radite nakon tuširanja ili kupke, kada je koža mekana. Po završenom tretmanu nanesite hranljivi krem ili neko ulje koje ćete utrljati oko noktiju.
  2. Da biste uklonili nečistoću, nemojte koristiti štapiće, čačkalice i slično. ‘Kopanjem’ ispod površine noktiju dovešćete do odvajanja nokta od kože, što nikako ne izgleda lepo. Dovoljno je istrljati nokte čvrstom četkicom dok se tuširate, kada je koža mekša.
  3. Ako ne možete da se rešite navike da grickate nokte ili zanoktice, poslužite se trikom kojim su nam pretile mame dok smo bili mali i nanesite neko sredstvo neprijatnog ukusa na nokte i kožu oko njih. Pritom ne morate koristiti ljutu papriku: u parfimerijama ćete pronaći razna sredstva za ovu primenu. Većina njih je toliko gorka da ćete grešku napraviti jednom, eventualno dva puta, ali je sigurno nećete ponavljati.

Manikir

  1. Ako manikir obavljate kod kuće, uvek prvo nanesite podlogu, naročito ako koristite tamne lakove. Ne samo što će slojevi biti ujednačeniji a pokrivanje bolje, nego ćete i zaštititi nokatnu ploču od tamnjenja. Da bi vam manikir duže trajao, na kraju nanesite još jedan sloj prozirnog laka (samo imajte u vidu da što više slojeva laka nanesete, to će se duže sušiti). 3-4 dana kasnije, nanesite još jedan sloj laka koji ste koristili, da osvežite boju i popunite oštećenja, a samim tim i produžite vreme do sledećeg manikira.Lakiranje noktiju
  2. Za skidanje laka, koristite proizvode bez acetona. Aceton vremenom može dati noktima žućkastu boju.
  3. Ako odlučite da svoje nokte prepustite profesionalcima, prvo dobro proverite kome poveravate svoje ruke, ali i zdravlje. Manikir i pedikir vas izlažu riziku od infekcije, pa je vrlo važno da higijena bude na visokom nivou. Već smo se detaljnije bavili ovom temom, pa pre nego što zakažete tretman, pročitajte na šta bi trebalo da obratite pažnju.
  4. I u salonu i kod kuće, vrlo je važno da se alat za manikir dezinfikuje između svake upotrebe, baš kao i četkice za šminku, da biste smanjili rizik od infekcije. Metalne alatke (makazice, grickalice, itd.) operite sapunom, isperite i zatim obrišite alkoholom. U kozmetičkim salonima obavezno proverite da li sterilišu svoje alate nakon svake upotrebe.

Imate li vi neke savete koje smo propustili da spomenemo? Pišite nam u komentarima!

Crystal Derma
Crystal Derma
Tim farmaceuta, specijalista tehnologije i kozmetologije, i dermatologa piše za vas. Odgovaramo na vaša pitanja i nedoumice, analiziramo trendove i delimo sa vama savete za blistav i zdrav ten.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *