Rozacea: kako da je kontrolišete da ne bi ona kontrolisala vas
Rumeni obrazi nas obično podsete na dečicu koja se igraju, nosiće promrzle na sankanju, na slike jedrih devojaka u narodnoj nošnji. Ali kada to rumenilo preraste u nesnosno crvenilo, onda govorimo o stanju kože koje zahteva posebnu negu. Tema je, naravno – rozacea.
Šta je rozacea i kako da je prepoznate
Rozacea je hronično stanje kod kog se koža zacrveni kada je izložena takozvanim okidačima – faktorima koje ona, naša koža, doživljava kao stresne. To mogu biti jako sunce, vetar, stres, vežbanje, kofein, alkohol, začinjena hrana, i td.
Uzrok nije tačno poznat – nagađa se da to mogu biti genetika, hormonski disbalans, mikrobi, problemi sa malim krvnim sudovima… Ono što znamo je da se često javlja kod odraslih, uglavnom u 30-im godinama, i to dominantno kod osoba svetlijeg tena.
Rozacea se javlja u četiri osnovna tipa, ovako ćete ih prepoznati:
- Naglo crvenilo lica i prošireni mali krvni sudovi,
- Iritacija lica koja liči na akne,
- Oticanje kože lica, pogotovo na nosu,
- Oticanje očiju i kapaka.
Rozacea obično počinje tako što primetite da lako pocrvenite. Vremenom se problem pogoršava i može da se razvije u stalno crvenilo nosa i obraza praćeno aknama, suvoćom i ljuspanjem, peckanjem i preosetljivošću na kozmetiku.
Da biste kontrolisali rozaceu ključno je da utvrdite okidače koji dovode do ‘napada’, odnosno pogoršanja crvenila, ali i da se pridržavate rutine koju ćemo vam predložiti u nastavku teksta.
Kako da negujete kožu ako imate rozaceu
Pravilna nega može da napravi veliku razliku – pre svega, osećaćete se lagodnije, bez zatezanja i peckanja. Vaša koža će biti zdravija, izgledaće lepše i ređe ćete imati napade crvenila i prateće komplikacije.
Čišćenje
Obavezno je čišćenje kože ujutru i uveče – ali veoma nežno. Koristite isključivo nežna sredstva za umivanje, bez sapuna i snažnih deterdženata.
Najpre se umite mlakom vodom, onda prstima i nežnim kružnim pokretima nanesite umivalicu na celo lice i vrat. Isperite detaljno mlakom vodom, pa osušite kožu tapkanjem čistim i mekanim peškirom. Nikako ne koristite rukavice za skidanje šminke, trljanje frotirom, sunđere, i td.
Hidratacija
Svakodnevna hidratacija je obavezna, bila vaša koža suva, masna ili mešovita. I masna koža može biti dehidrirana, pa su joj potrebni proizvodi tipa losiona ili gelova koji će joj nadoknaditi vlažnost, a neće zapušiti pore.
Izaberite visoko hidratišući proizvod sa hijaluronskom kiselinom, antioksidansima i sastojcima koji obnavljaju kožnu barijeru, kao što su prirodna biljna ulja bogata esencijalnim masnim kiselinama i probiotici.
Dodatna zaštita
Obavezna je SPF zaštita cele godine, jer UV zraci mogu da pogoršaju rozaceu. Kada birate proizvod sa SPF-om, gledajte da bude faktor 30+, da pokriva i UVA i UVB spektar i da sadrži fizičke filtere kao što su cink-oksid ili titanijum-dioksid.
Ako imate rozaceu, to ne znači da ne možete da se šminkate
Ako primetite da je jedan od vaših okidača šminka koju koristite, to ne mora da znači da morate potpuno da je se odreknete.
Prvo, uvek hidrirajte kožu pre šminkanja.
Drugo, isprobajte mineralnu šminku umesto obične – ona ne sadrži konzervanse i druge sastojke koji mogu da iritiraju kožu.
Zatim, koristite laganu podlogu na bazi silikona koja se lako razmazuje. Podloge i korektori sa zelenim ili žutim pigmentom su naročito efikasni u prikrivanju crvenila. Izbegavajte vodootpornu šminku i podloge koje se teško razmazuju na koži.
Na ovo naročito obratite pažnju
Vrlo je važno da proveravate sastojke proizvoda koje kupujete – to se odnosi na sve, od šminke preko hidrantnog krema do kupki. Izbegavajte proizvode koji sadrže:
- Alkohol,
- Kamfor,
- Mirise,
- Mentol,
- Natrijum-laurilsulfat (čest sastojak gelova za tuširanje).
Uvek testirajte proizvode pre korišćenja i pratite da li će izazvati reakciju. Sačekajte barem 72h od testiranja do upotrebe, to je dovoljno vremena da se razvije iritacija.
Zaštitite lice od spoljašnjih uticaja – zimi od vetra i snega šalom od nežnih materijala (svila i akril će vam više prijati od vune), leti od sunca šeširom i naočarima.
Izbegavajte kozmetičke tretmane kao što su hemijski pilinzi i mikrodermoabrazija. Čak i većina klasičnih tretmana mogu vam pogoršati stanje kože.
I rozacea, i lepa koža? Nije nemoguće.
Ostaje još samo da vas podsetimo da se oslonite na svog dermatologa. Vaš lekar je prva adresa na koju treba da se obratite i dobijete stručnu pomoć u vidu terapije, saveta ili tretmana.
Nakon toga ostaje da budete disciplinovani sa svojim režimom nege i uživate u lepoj koži uprkos njenom specifičnom stanju.
Naša preporuka:
Anti-Redness Cream
Kod rozacee je (pre)osetljivost kože na visokom nivou, pa proizvodi za negu treba da budu zasnovani na sastojcima koji jačaju kožnu barijeru (probiotik, esencijalne masne kiseline) i umiruju osetljivost, odnosno smanjuju crvenilo (beta glukan, rozacea kompleks). Zato smo razvili Anti-Redness cream sa ovim sastojcima, koji mogu da koriste svi tipovi kože.
Anti-Redness Cream je deo naše inovativne Dermocosmetics linije i možete da ga poručite preko naše onlajn prodavnice.