Devojka sa nevenima u kosi
Nega kože iz prirode: nevenovo ulje
30. novembar 2016.
Zdrava kosa
Silikoni u kozmetici
23. decembar 2016.
Devojka sa nevenima u kosi
Nega kože iz prirode: nevenovo ulje
30. novembar 2016.
Zdrava kosa
Silikoni u kozmetici
23. decembar 2016.

Mineralna vs. obična šminka – u čemu je razlika?

Da li ste planirali da počastite sebe nečim lepim za novogodišnje i božićne praznike? Kraj godine je vreme kada većina nas poseže za svojim neseserima i proverava zalihe – možda vam je potreban novi puder ili vam je rumenilo pri kraju? A možda biste hteli da isprobate novu nijansu senke za novogodišnju noć?

Sledeći korak je razgledanje polica sa šminkom u nekoj od drogerija. Ili, ako ste naklonjeniji virtuelnom svetu, pravac Google, na kom možete upoređivati različite brendove i istraživati recenzije do mile volje.

Sigurna sam da ste negde na tom putu naišli na mineralnu šminku (odnosno, mineralnu dekorativnu kozmetiku). Možda ste za nju čuli i od vašeg dermatologa, kozmetičarke ili profesionalnog šminkera. Verujem i da ste se zapitali zašto toliko košta i da li je stvarno toliko bolja od obične šminke na koju smo navikli? Danas upravo to i istražujemo – prednosti i mane mineralne šminke.

Šta je to mineralna šminka, od čega se sastoji?

Samo ime nam donekle otkriva sastav ovih proizvoda – mineralna kozmetika sadrži minerale kao što su oksidi gvožđa, cinka i titanujuma. Ovi minerali su sprašeni u veoma fini prah, koji ne sadrži mnoge sastojke koji se nalaze u drugim, ’tradicionalnim’ proizvodima. Zapravo, i obična šminka često sadrži ove minerale, pa je osnovna razlika između mineralne i obične kozmetike zapravo u sastojcima koje ne sadrže. Zato u pravoj mineralnoj kozmetici nećete naći konzervanse, mirisne komponente, ulja, veštačke boje, alkohol i slično.

Kada birate mineralnu šminku, obratite pažnju na listu sastojaka – samo zato što se nešto reklamira kao ’prirodno’ ili ’mineralno’, ne znači da je zaista i tako.

Zašto dermatolozi preporučuju mineralnu kozmetiku?

Kao što smo videli prema sastavu, mineralna šminka ne sadrži uobičajene sastojke koji mogu iziritirati osetljivu kožu, pa je u većini slučajeva pogodna i za osobe sa osetljivom ili problematičnom kožom – često ćete čuti da je dermatolozi preporučuju za kožu sklonu aknama, osobama sa rozaceom ili sa vrlo osetljivom kožom. Kod aknozne kože, važno je da šminka ne sadrži komedogene sastojke (odnosno sastojke koji zapušavaju pore), a kod mineralne šminke je to često i slučaj.

Profesionalno sminkanje

Ostale prednosti mineralne šminke

Pre svega, a ovo vam mogu potvrditi iz ličnog iskustva, sa mineralnom podlogom i puderom nećete imati osećaj maske na licu. Podloge su vrlo lagane, a pritom odlično pokrivaju nesavršenosti, tako da se osećate kao da na licu ni nemate šminku. Pošto nisu teški, mineralne podloge i puderi se ne ’zavlače’ u bore, tako da nema bojazni da će ih dodatno istaći, što je često slučaj sa običnim podlogama. U situacijama kada je potrebno da nosite šminku ceo dan (ako radite na televiziji i često imate snimanja, ili se bavite poslom koji traži da budete našminkani čitavog dana, kao i za važne događaje kao što su venčanja i druge proslave), vaša koža će disati ispod šminke, a vi ćete se osećati prirodnije i lagodnije.

Zaštita od UV zračenja

Mineralna šminka pruža i blagu zaštitu od UV zraka – titanijum-dioksid i cink-oksid su česti sastojci ovih proizvoda. Ovi minerali deluju kao fizički blokatori UV zraka, štiteći kožu od oštećenja. Ipak, imajte u vidu da je ova zaštita vrlo ograničene moći, pa uvek nanesite proizvod sa odgovarajućim SPF-om pre nego što se našminkate (još jedan trik – sačekajte da koža potpuno upije serum, krem ili losion pre nego što počnete sa nanošenjem mineralne šminke. Tako ćete izbeći stvaranje pečata i fleka na koži).

Šta je sa nedostacima?

Iako ćete čuti brojne hvalospeve o mineralnoj kozmetici i njenom blagotvornom dejstvu po kožu, imajte na umu da šminka nikako ne može da bude zamena za adekvatnu negu. Vašoj koži je potrebno adekvatno čišćenje i hidratacija bez obzira na to koju šminku koristite – najpre odredite svoj tip kože, a zatim se bacite u potragu za svojim idealnim režimom nege.

Lepa koža je pre svega zdrava koža, a ključ zdravlja jeste u redovnoj nezi.

Najveći izazov koji ćete iskusiti sa mineralnom šminkom jeste da je broj nijansi značajno manji od nijansi koje ćete naći kod obične kozmetike, pa vam možda neće biti lako da pronađete nijansu koja je idealna za vaš ten. Kako se industrija razvija i potreba za ovom kozmetikom raste, verujem da će i tehnologija napredovati pa možemo da očekujemo veći izbor boja u budućnosti.

Ako imate masnu kožu, može se desiti da vam se na koži stvore fleke prilikom korišćenja mineralne kozmetike. Razlog ovome je logičan – masnoća na koži upija prah i stvara pastu, da je tako nazovemo, koja daje tenu neujednačen izgled. Rešenje je u pronalaženju režima nege koji će držati masnoću pod kontrolom i na taj način stvoriti dobru podlogu za nanošenje šminke.

Pošto ne sadrži ulja i druge ’teške’ sastojke, mineralna šminka se slabije ’vezuje’ za kožu od obične šminke, pa ćete morati da je popravljate češće. Ipak, kod mineralne kozmetike dovoljna je mala količina proizvoda da postignete efekat koji želite, pa nema bojazni da ćete je brzo potrošiti.

Da li vi imate iskustva sa mineralnom kozmetikom? Pišite nam u polju za komentare ispod!

Crystal Derma
Crystal Derma
Tim farmaceuta, specijalista tehnologije i kozmetologije, i dermatologa piše za vas. Odgovaramo na vaša pitanja i nedoumice, analiziramo trendove i delimo sa vama savete za blistav i zdrav ten.

5 Comments

  1. Aleksandra kaže:

    Sjajan post! 🙂

  2. […] kvalitetnoj nezi kože? Naravno da ne možemo bez toga. Ni najatraktivniji trend ni najkvalitetnija šminka neće pokriti dehidrataciju, akne, crvenilo, i […]

  3. […] isprobajte mineralnu šminku umesto obične – ona ne sadrži konzervanse i druge sastojke koji mogu da iritiraju […]

  4. […] i alkohol. U nezi kože manje jeste više, pa razmislite o kozmetičkom minimalizmu i isprobajte mineralnu šminku umesto […]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *