P&O: Sve što bi trebalo da znate o maskama za lice

Na ovom blogu i na našim Facebook i Instagram stranicama često dobijamo vaša pitanja, i drago nam je što možemo da vam pomognemo oko nedoumica. Zato smo došli na ideju da često postavljana pitanja pretvorimo u tekstove, kako bi odgovori bili dostupni svim čitaocima. Danas se bavimo maskama za lice, a ako imate neko dodatno pitanje, pišite nam u komentarima!

P: Šta su tačno kozmetičke maske?

O: Mada ima puno različitih vrsta i podvrsta, maske su generalno preparati koji se nanose na kožu na određeni vremenski period, posle čega se obično ispiraju. Sadrže koncentrovane sastojke i zato se mogu koristiti da reše određeni problem, ili da jednostavno malo oporave kožu.

P: Za šta se sve koriste?

O: Kao što rekosmo, ima mnogo tipova maski i o njima ćemo govoriti u jednom od narednih tekstova. Maske se koriste za hidrataciju, eksfolijaciju, ublažavanje crvenila ili akni, čišćenje, itd. Nikako ne smemo da zaboravimo ni terapeutsko dejstvo maski – tih 20ak minuta koje provedete opuštajući se mogu da učine čuda za naš nivo stresa posle napornog dana. Napunite kadu, dodajte par kapi etarskog ulja i pripremite omiljenu knjigu. Ako sebi priuštite ovaj ritual makar jednom nedeljno, osećaćete se preporođeno!

P: Kome se preporučuje korišćenje maski?

O: Manje-više svima. Zavisno od vrste maske i problema sa kojima se koža suočava, maltene svako može imati koristi od ovakvog tretmana. Važno je samo odabrati pravu masku za vašu kožu i ne preterivati sa korišćenjem agresivnijih maski.

P: Koliko često bi trebalo da koristim masku?

O: To najviše zavisi od tipa maske koju koristite. Tako hidrantne, kremaste maske mogu da se koriste i 2-3 puta nedeljno, ako osetite da su vam potrebne. Sa druge strane, maske koje čiste kožu i uklanjaju mrtve ćelije (to su maske koje sadrže AHA ili BHA voćne kiseline) ne bi trebalo koristiti češće od jednom do dva puta nedeljno, i to samo ako vam to ne izaziva iritaciju. Naravno, uvek proverite uputstvo na pakovanju i pridržavajte se preporuke proizvođača.

Aloe vera
Fotografija: difotolife on Pixabay

P: Kako da odaberem pravu masku za sebe?

O: Uskoro vam pripremamo jedan detaljan tekst na ovu temu, ali generalno pravilo je sledeće: prvo odredite svoj tip kože i prema njemu napravite izbor. Na primer, suva koža će lepo reagovati na maske sa hijaluronskom kiselinom ili aloe verom, dok će masna imati više koristi od maski na bazi gline (mada i masnoj koži može faliti hidratacija, ali u tom slučaju birajte gel maske umesto kremastih). Drugi metod jeste da se koncentrišete na određeni problem koji vaša koža ima, npr. akne, fleke od sunca, crvenilo, itd. a onda odaberete masku koja tretira baš to što vas muči.

P: Kako se maska pravilno nanosi?

Maska od uglja
Fotografija: felix_w on Pixabay

O: Tretman se sastoji od 5 koraka:

Korak 1: Masku je najbolje naneti kao deo večernje rutine, pred spavanje. Obucite gornji deo odeće sa širokim okovratnikom ili na raskopčavanje, da se ne biste uflekali. Na kosu stavite traku i vežite je u rep ili napravite punđu.

Korak 2: Očistite lice sredstvom koje obično koristite.

Korak 3: Nemojte brisati lice nakon umivanja, već ga ostavite blago vlažnim. I ruke bi trebalo da vam budu vlažne pre nego što nanesete masku. Zaobiđite očne kapke i predeo ispod njih, usne i naravno nozdrve. Masku možete naneti i na vrat i grudi.

Korak 4: Ostavite masku da deluje (obično od 10 do 20 minuta, mada ima maski i koje ostaju na koži preko noći – proverite uputstvo).

Korak 5: nežno skinite masku mlakom vodom i osušite kožu tapkanjem mekanim i čistim peškirom. Zatim nanesite svoj krem, losion, serum ili već šta koristite za večernju negu.

P: Zašto se maske ne nanose oko očiju?

O: Koža oko očiju je vrlo tanka i nežna, pa zahteva poseban tretman u odnosu na ostatak lica. Postoje posebne maske koje se nanose samo na očne kapke i područje ispod njih.

P: Volim da koristim maske, ali ne volim haos koji nastaje kada dođe vreme da ih skinem. Šta mogu da uradim da čišćenje bude lakše?

O: Korak br. 1 smo baš zbog toga i naveli, da ne biste uflekali odeću i kosu. Sem toga, da biste izbegli osušenu masku na svim mogućim površinama u kupatilu, umesto da besomučno trljate kožu nakon što se maska osuši, stavite na lice peškir navlažen toplom vodom i držite ga par minuta da bi se maska opustila, a onda pređite na korak br. 5.

P: Na internetu postoji mnogo recepata za maske koje mogu da napravim kod kuće. Da li je to preporučljivo?

O: Pre nego što počnete sa eksperimentima, imajte u vidu da recepti koji kruže po popularnim sajtovima i društvenim mrežama najčešće nisu dobili odobrenje dermatologa i pitanje je koliko će biti korisni za kožu (da ne pričamo o tome što neki od njih koriste sastojke koji itekako mogu naštetiti koži). Iako vam gnječena banana ili umućeno žumance neće naštetiti, imajte u vidu da je čitava poenta korišćenja maski da se koži dostave koncentrovani sastojci. Zbog toga su maske posebno formulisane kako bi se povećala apsorpcija i dejstvo ovih sastojaka. To je najčešće nemoguće postići koristeći sastojke iz kuhinje, pa će i njihova efikasnost biti ograničena.


Istaknuta fotografija: ivanovgood on Pixabay

Slični blog postovi

Ostavite odgovor