Kako sačuvati ten u klimaksu: nega kože u menopauzi
Ako se prisetite svojih pubertetskih dana, sigurno će vam se iz banke uspomena vratiti i zbunjenost promenama, nezadovoljstvo sopstvenim telom, osećaj da želite da iskočite iz vlastite kože…
Klimaks je pubertet puta deset.
Da stvar bude još gora, o pubertetu se bar priča, ako pitate mamu ili stariju sestru da vam pomogne, skoro sigurno ćete dobiti dobar savet. O menopauzi niko ni da bekne. A ni u ordinaciji nećete dobiti naročito olakšanje.
Problem klimaksa kao tabua se, na Zapadu barem, polako razrešava, ali dok inicijativa iz američkog Kongresa koji su prošle godine pokrenule Ivet Klark i Debi Lesko stigne do male ambulante u unutrašnjosti Srbije, mnogo će žena dočekati i preživeti menopauzu a da ni same ne znaju kako.
Ako pitate lekare – ginekologe i psihologe – koji se bave ovom temom, složno će vam reći da je klimaks jedna od najvećih prirodnih promena kroz koju telo žene prolazi. Dok starimo smanjuje se stvaranje ženskog polnog hormona estrogena i to u nama stvara potpuni haos: znojimo se pojačano, napadaju nas naleti vrućine, ne spavamo, rasejane smo, intimni delovi su nam toliko suvi da nam se nekada čini da gore, sklonije smo lomu kostiju pri padu, i srčanim udarima.
Naravno da uz sve to i koža pati. A ako potražimo pomoć lekara suočićemo se sa razočaravajućom realnošću da u ordinaciji provodimo u proseku 10 minuta. Za to vreme lekar treba da porazgovara sa nama, pregleda nas, uradi potrebne analize, da preporuku za dalje korake i popuni svu prateću papirologiju. Naravno da tu nema prostora za dublje savetovanje.
Mi vam, nažalost, ne možemo pomoći sa većinom promena koje će vas verovatno zadesiti u menopauzi. Ali možemo da vam damo detaljan vodič za negu kože u klimaksu. To smo i uradili, kako bismo vam pomogli da održite lep ten, usporite starenje kože i oduprete se promenama kao što su staračke pege i duboke bore.
Šta se sve dešava sa kožom u toku menopauze?
Baš kao što nam u pubertetu razuzdani hormoni naprave totalnu pometnju u telu, slično se dešava i u klimaksu.
Pad estrogena čini kožu sklonom:
- aknama, uglavnom na bradi i oko vilice,
- suvoći (usporava se rad sebacealnih žlezda koje luče prirodne masnoće, odnosno sebum) i dehidrataciji (zbog manjka sebuma koža ne može da zadržava vodu kao ranije),
- boranju,
- pojačanoj osetljivosti na sve i svašta,
- hiperpigmentacijama,
- izraženim podočnjacima,
- maljavosti (nalik na mušku bradu, ali u blažoj meri).
Zato se u klimaksu čitav režim nege koncentriše upravo na ove probleme – o tome ćemo kasnije u tekstu.
Koža u menopauzi stari zaprepašćujućom brzinom
Nešto od svega ovoga što smo naveli iznad će vas možda zadesiti a možda i neće, ali ono što je sigurno je da ćete posle menopauze primetiti opadanje kolagena u koži. U prvih pet godina od početka klimaksa nivo kolagena opada za katastrofalnih 30%. Posle toga se ovaj trend usporava, ali nastavlja dalje sigurnim tempom od oko 2% godišnje.
Kolagen je materijal koji daje našoj koži čvrstinu i tonus. Bez njega koža se opušta, javljaju se bore, očni kapci padaju, opuštaju se obrazi i koža vrata, a usne se blago povijaju nadole. Smanjenje kolagena ujedno čini kožu tanjom, pa ona lakše puca, svaki slabiji udarac stvara modricu, a povrede i ogrebotine sporije zarastaju.
Naravno da ne možemo da zaustavimo propadanje kolagena, ali ga možemo usporiti i ublažiti efekte – kako, objasnićemo niže u tekstu.
Mnoge žene se žale da im je koža u menopauzi postala suva
Sem proizvodnje kolagena, estrogen takođe utiče na stvaranje sebuma, odnosno zaštitnih masnoća kože, i takozvanih GAGova (glukozaminoglukana). GAGovi vezuju vodu za sebe i tako hidriraju kožu, a sebum sprečava da voda ispari sa površine. Zajedno čine kožu nežnom, mekom i zaštićenom od spoljnih uticaja.
Kako estrogen u menopauzi opada, tako se smanjuje i sposobnost kože da sama sebi održava dovoljnu vlažnost. Bez njega javljaju se svrab i iritacija, suva koža je sklona pucanju i perutanju, a ranice sporo zarastaju.
Ako ste mislili da ste završili sa bubuljicama u pubertetu, loše vesti: akne se dešavaju i u menopauzi
Bez obzira da li vam je koža inače masna ili ne, pa čak ni da li ste imali problema sa aknama kao tinejdžer ili ste oduvek imali čisto lice, u klimaksu se sve menja.
Akne mogu da se jave i u prelaznom periodu, pre nego što menopauza zvanično počne (taj stadijum zove se perimenopauza), a nije retka pojava da nastave da se javljaju i godinama nadalje, pa čak i do pozne starosti. Ne brinite, u nastavku teksta daćemo vam efikasne savete za negu kojima ćete uspešno držati akne pod kontrolom.
Strategija: kako da zadržite lep ten čak i u menopauzi
Za početak, najurgentniji problem sa kojim se većina žena suoči u klimaksu je iritantna, često nepodnošljiva suvoća.
Dva osnovna koraka kojima se koža održava hidriranom jesu nadoknada vode hidrantnim sastojcima i sprečavanje njenog gubitka uz pomoć masnoća.
U redovnu negu – dakle, u dnevnu i noćnu kremu, kao i u serum i losion za telo – uvrstite moćne hidrantne supstance kao što su hijaluronska kiselina, glicerin, ceramidi, aloe vera, urea, i td. Hidratacije nikada previše, zato izaberite kozmetičke proizvode koji sadrže neke od ovih sastojaka, kao što su Beauty Balm Day & Night Cream za dnevnu i noćnu negu, i HA serum za intenzivnu hidrataciju (nanesite ga pre mazanja kreme).
Da zadržite vlagu u koži, uveče nakon kreme namažite proizvod sa esencijalnim masnim kiselinama – masnoćama koje prirodno postoje u našoj koži, a koje su kod suve kože u manjku. Takav proizvod je Natural Dry Oil sa organskim nevenovim uljem, uljem žutog noćurka i uljem koštica grožđa. Uprkos tome što sadrži bogata, hranljiva ulja, ne ostavlja mastan osećaj – koža ga brzo upija i esencijalna ulja odmah koristi za oporavak oštećenih delova.
Suvoj koži najmanje treba dodatno isušivanje agresivnim sredstvima za skidanje šminke. Zato večernji ritual nege obavezno počinje skidanjem šminke blagim sredstvom kao što je ovaj dvofazni rastvor sa pantenolom ili micelarnom vodom, a zatim detaljnim čišćenjem kože lica umivalicom kao što je Wash Gel PA. Ovaj gel sadrži blage površinski aktivne materije koje čiste bez isušivanja, a obogaćen je pantenolom i aloe verom za dodatnu hidrataciju čak i tokom čišćenja.
Lice umijte mlakom vodom i osušite tapkanjem nežnim peškirom. Nakon toga sledi serum, krema, pa ulje. I onda dovoljno sna – nekoliko studija je pokazalo da manjak sna u menopauzi pogoršava suvoću, dodatno umanjuje nivo kolagena i pojačava tamne kolutove oko očiju.
Tokom dana, umesto ulja nanesite zaštitni faktor ili kroz DD Cream SPF 20 Daily Defense, ili kroz poseban SPF proizvod kao što je Sun & Urban Care Cream SPF 50. Sa ovim proizvodima postići ćete dvostruki efekat: zaštitićete kožu od UV zračenja, ali i od zagađenja iz vazduha i plavog svetla ekrana.
U današnje vreme ovi faktori kojima smo svakodnevno okruženi itekako utiču na našu kožu: podstiču stvaranje slobodnih radikala i tako oštećuju ćelije, pa dovode do bržeg starenja, stvaranja takozvanih staračkih pega i fleka, boranja kože, pa čak i do mutacija koje vode ka melanomu.
Kožu oko očiju negujte hranljivim antiridom sa hidrantnim sastojcima i kvalitetnim masnoćama. Zaboravite na lagane kremice – sada je vreme za pojačanu negu, bogate formulacije i obilje kvalitetnih sastojaka, kao što sadrži Luxury Eye Cream (hijaluron, ulje koštica grožđa, ulje jojobe, peptidi, vitamin E, organski ši buter i organsko ulje masline).
Ako vam je koža toliko suva da iritira, svrbi i puca od zategnutosti, za prvu pomoć i momentalno olakšanje možete da namažete Panthenol rich cream. Za razliku od drugih proizvoda iz naše Panthenol linije, ova krema je tipa voda-u-ulju – drugim rečima, ima težu formulaciju i ostavlja zaštitni vodootporni film na koži, tako obezbeđuje dugotrajnu hidrataciju.
Suva koža je i inače osetljiva, a u klimaksu je osetljivost dodatno pojačana. Zato je važno da birate kozmetičke proizvode sa proverenim i dokazanim sastojcima. Mnogima će prva asocijacija biti prirodna kozmetika, mada to ne mora uvek biti slučaj – ovde smo detaljnije o tome govorili, ali ukratko: o prirodnim sastojcima često ne postoji ni upola toliko dokaza koliko imaju mnoge tradicionalne kozmetičke supstance. Zato se edukujte, razgovarajte sa svojim dermatologom i uvek testirajte novu kozmetiku iza uveta (sačekajte dvadesetak minuta da vidite ima li reakcije pre nego što je isprobate na licu).
Kako sprečiti opuštanje kože u menopauzi?
Svi smo svesni da starenje ne možemo da zaustavimo – ali zato možemo da usporimo opuštanje i boranje kože, i tako učinimo da izgleda mlađe i jedrije.
Retinol je postao standard u kremama protiv starenja, i mada jeste efikasan, imajte u vidu da može da iritira kožu i učini je preosetljivom. Ako ga već niste uveli u negu a koža vam je osetljiva i možda već iritirana suvoćom, onda je bolje da se oslonite na sastojke kao što su hijaluron, peptidi i beta glukan. Peptidi smanjuju naboranost kože, poboljšavaju elastičnost, umiruju iritaciju i čine kožu snažnijom i otpornijom, dok beta glukan svojim protivzapaljenskim dejstvom smiruje kožu, umanjuje natečenost i smanjuje crvenilo, time dajući koži svež i zdrav izgled.
Ako se ipak odlučite da isprobate retinol, uvodite ga postepeno, u niskim koncentracijama, koristite ga samo noću a danju mažite visok faktor zaštite od sunca (DD Cream SPF 50 High Daily Defense za visoku zaštitu, korekciju tena i hidrataciju).
Kako smanjiti bubuljice na koži u menopauzi?
U svakom kutku interneta naići ćete na istu informaciju: protivotrov za bubuljice krije se u dve kiseline, glikolnoj i salicilnoj. Ali skoro nigde (sem na našem blogu) nećete naći ni reči o trećem, dokazano efikasnom sastojku koji umiruje akne i balansira prekomerno lučenje masnoće.
Govorimo o ihtiolu, supstanci izolovanoj iz sedimenta vulkanskih stena. Već smo detaljnije obradili ihtiol u našem serijalu tekstova o prirodnim kozmetičkim sastojcima, a kod nas ćete ga naći u obliku dnevnog krema za negu problematične kože i paste za isušivanje bubuljica.
Da napomenemo jednu važnu stvar: u tretmanu akni manje je više. Nemojte napadati svoju kožu svim i svačim što na sebi ima natpis “protiv bubuljica”. Nežna ali uporna nega uvek će dati bolje rezultate nego kratkotrajna ofanziva agresivnim kozmetičkim proizvodima.
Za početak, redovnu umivalicu zamenite ovom koja je namenjena problematičnoj koži. Sadrži hidrolat melise i etarsko ulje ruzmarina, dva prirodna sastojka koji normalizuju stvaranje masnoće na koži.
Zatim lice premažite Ichtyol tonikom koji će izbalansirati pH vrednost, dodatno umiriti kožu i smanjiti stvaranje sebuma.
Zatim sledi Ichtyol white cream gel koji sem ihtiola sadrži i aloe veru, za dodatnu hidrataciju o kojoj smo već dosta govorili u ovom tekstu.
Konačno, pojedinačne bubuljice prekrijte malo debljim slojem Icthyol paste koja će isušiti promenu, a neće presušiti ostatak kože.
Ima li rešenja za staračke pege?
Pege i fleke koje se javljaju sa godinama nisu direktna posledica starenja, već znaci oštećenja kože UV zračenjem. Ako ovaj tekst čitate pre nego što ste primetili ovakve promene na koži, sada je pravi trenutak da u svakodnevnu negu uključite SPF zaštitu (i da ne zaboravite da je obnavljate na 2-3 sata, svakog dana, tokom cele godine).
To možete uraditi višenamenskim proizvodom kao što je DD Cream SPF 20 Daily Defense, ili posebnim SPF proizvodom kao što je Sun & Urban Care Cream SPF 50. Obavezno štitite lice, vrat, uši i dekolte, kao i druge delove tela kada su izloženi suncu.
Ako su se pege već pojavile, naravno i tada je UV zaštita obavezna, ali ćete se verovatno pozabaviti i uklanjanjem hiperpigmentacija (ili bar njihovim ublažavanjem). Redovni pilinzi i glikolna kiselina će biti od pomoći, ali smo im u Glycolic & Whitening noćnom kremu dodali i zaštićeni kompleks SymWhite koji ujednačava ten i ublažava postojeće promene.
Dakle, preko dana kožu štitite DD kremom, svake večeri koristite ovaj krem za noćnu negu, a jednom nedeljno uradite piling koji će ukloniti mrtve ćelije kože i time učiniti da izgleda svežije, zategnutije, ujednačenog tena.
Kako da preživite ‘promenu’ a da ne izgubite razum
Iako smo se u ovom tekstu koncentrisali na savete za negu kože u menopauzi, zaključak ćemo iskoristiti da vas ohrabrimo da tražite odgovore na sva pitanja koja ovo životno doba postavi pred vas. Ne odustajte od traženja rešenja, eksperimentišite, istražujte, raspitujte se, konsultujte lekare, sve dok ne nađete način da se ponovo osećate lagodno u svom telu.
Neki od opštih saveta koji će sigurno biti od pomoći su da obezbedite kvalitetan san, pijete dosta vode, smanjite slatkiše i alkohol, ostavite pušenje i uvedete svakodnevnu laganu rekreaciju. Mogu vam pomoći i suplementi, konkretno minerali cink, bakar i gvožđe, zatim vitamini A, D, E i kompleks vitamina B.
Kako kaže Opra, menopauza je pravi momenat da ponovo osmislite svoj život a da pritom ne morate da se fokusirate na potrebe drugih. Iskoristite to da iznova definišete svoj režim nege i uživate u zdravoj i lepoj koži još mnogo, mnogo godina.