u novoj godini
Uticaj hrane i pića na kožu
14. januar 2016.
Nega suve kože
Nega suve kože
9. februar 2016.
u novoj godini
Uticaj hrane i pića na kožu
14. januar 2016.
Nega suve kože
Nega suve kože
9. februar 2016.

Niske temperature, mraz, vetar, dobitna su kombinacija za suvu i oštećenu kožu. S obzirom da je ovo naša svakodnevica od kasne jeseni pa sve do ranog proleća, a nekada i duže, naša koža zahteva poseban režim nege kako ne bi patila. Međutim, nisu samo klimatski faktori ono što utiče na zdravlje i izgled naše kože tokom hladnih meseci. Dok smo napolju, vremenske nepogode su nam glavni neprijatelj, ali ni ulazak u zagrejan prostor ne pomaže. Grejanje, ma koje vrste bilo – na struju, drva, ugalj, svejedno – isušuje vazduh u prostoriji, pa samim tim i našu kožu.

Kako biste svoj ten održali svežim, a kožu zdravom, pročitajte naše savete o zaštiti kože tokom zimskih meseci.

Prilagodite svoj režim nege

Pravila vezana za dobru higijenu kože važe uvek, a naročito tokom zimskih meseci – izbegavajte proizvode koji sadrže agresivne deterdžente. Ove supstance oštećuju površinski zaštitni sloj i dovode do isušivanja, a u nekim slučajevima i do iritacije kože. Takođe, tokom hladnih meseci izbegavajte tuširanje vrelom vodom i duge tople kupke. Vruća voda takođe oštećuje površinske lipide na koži, isušuje je i čini podložnijom iritaciji.

Ne zaboravite ni na kožu glave – izbegavajte svakodnevno pranje kose, kako ne biste uklonili prirodne masti koje štite kožu glave i kosu. Ako ste navikli da kosu perete svakog dana, prelazak na pranje svakog trećeg ili četvrtog dana u početku možda neće biti lak – činiće vam se da vam se kosa masti više nego obično i ovo je normalan proces, s obzirom da skalp mora da se ponovo uravnoteži i navikne na novi higijenski režim. Ne očajavajte, stvari će se ubrzo vratiti u normalu, kosa će prestati da se brzo masti, a vi ćete uživati u zdravom skalpu bez osećaja zatezanja, svraba i perutanja.

Zaštita kose tokom zime

Da zaštitite kosu tokom zimskog perioda, koristite kvalitetan regenerator, a nakon pranja na krajeve nanesite ulja koja će sprečiti cvetanje i naelektrisanost vlasi.

Izbegavajte lufa rukavice i grube peškire nakon tuširanja. Osušite se nežnim pokretima koristeći mekan, čist peškir. Prekomerno trljanje oštećuje kožu i može dovesti do iritacije, naročito kod kože koja je već suva i osetljiva, što je uglavnom slučaj tokom zimskog perioda. Odmah nakon tuširanja nanesite hidrantni losion za telo, na primer sa ši buterom koji sprečava gubitak vlažnosti i čini kožu mekom i nežnom.

Važno je i da koristite odgovarajuće proizvode za negu kože. Tokom zime, vaš krem za lice bi trebalo da bude nešto „teži“ od letnjeg, s obzirom da je izuzetno važno zadržati vlažnost u koži u ovom periodu. Odaberite kremove koji sadrže emolijense koji vam neće zapušiti pore, kao što su bademovo ili nevenovo ulje, ili pantenol koji sprečava dehidrataciju, kao i humektanse tipa glicerola ili pentilen glikola, koji će poboljšati vlažnost kože. Izbegavajte proizvode koji sadrže alkohol ili adstringente koji služe da osuše kožu sklonu aknama, agresivne pilinge i proizvode sa deterdžentima, i opredelite se za hidratišuće maske umesto onih na bazi gline – glina je podesnija za masniju kožu sklonu aknama i zimi može prekomerno isušiti vaše lice i proizvesti suprotan efekat od onog koji ste očekivali.

Kada nanosite hranljivi krem, ne zaboravite i vrat – ovaj deo tela često preskačemo, i ovu naviku bi bilo dobro što pre promeniti. Koža vrata je nežna i zahteva adekvatnu negu isto koliko i koža lica, kako bi izbegli ubrzano starenje i izboranost.

Ruke su verovatno najizloženiji deo našeg tela koji se suočava sa mnogim agresivnim faktorima svakog dana – od hladnoće, vetra i mraza, pa do deterdženata i drugih agresivnih supstanci. Zato koža ruku zahteva intenzivnu negu koja će sprečiti dalje isušivanje i ubrzati oporavak ako je oštećenje već nastalo. Koristite krem namenjen nezi ruku sa glicerinom, a ako vam je koža ruku ispucala i suva, opredelite se za proizvod koji sadrži visok nivo vazelina. Vazelin će stvoriti zaštitni sloj na površini kože i sprečiti agresivno dejstvo spoljašnjih faktora, pružajući na taj način koži šansu da se oporavi.

Kada već govorimo o delovima tela koji su najizloženiji spoljašnjim uticajima, ne možemo a da ne spomenemo i usne. Kvalitetan balzam za usne je neizostavan saputnik, naročito tokom hladnih dana.

Zaštitite se i spolja i iznutra

Pored nege, važno je zaštititi kožu kako spolja, tako i iznutra, pravilnom i dobro izbalansiranom ishranom. Pojačajte unos masti koje možete pronaći u orašastim plodovima, raznom semenju, maslinovom i lanenom ulju, ribi, sardinama i avokadu. Ne zaboravite na dovoljan unos vode – oko 2l dnevno je optimalno, ne samo za blistavu kožu, već za zdravlje uopšte. Takođe, obratite pažnju da li unosite dovoljno vitamina C. Ovaj vitamin može potpomoći izgradnju kolagena u našem organizmu, proteina odgovornog za elastičnost kože. Vitamin C ćete pronaći u paprici, citrusnom voću, peršunu, itd.

Uticaj hladnoće na kožuPre nego što izađete napolje, obucite se slojevito i ne zaboravite da zaštitite i preiferne delove vašeg tela – ruke, vrat, glavu, uši. Rukavice, šal, kapa i štitnici za uši su rekviziti bez kojih ne treba napuštati kuću tokom hladnih dana.

Možda će vam zvučati nelogično, ali zima je vreme kada ne treba zanemariti zaštitu od sunca, naročito ako provedete neko vreme na planini. Ovo je izuzetno važno za skijaše, pogotovo ako je dan sunčan. Znate kako se skijaši uvek vrate sa belim tragovima od naočara oko očiju? Pocrnela koža na ostatku lica je zapravo oštećena UV zracima, jer refleksija sunčevih zraka o sneg povećava uticaj UV zračenja na našu kožu. Zato pre izlaska napolje, nanesite proizvod sa zaštitnim faktorom ne manjim od 15 (za skijanje na planini svakako odaberite viši faktor u skladu sa vašim tenom) i ne zaboravite da proizvod ravnomerno nanesete na sve delove tela koji će biti izloženi suncu – lice, vrat, uši i predeo iza ušiju, ruke, itd.

Tokom boravka u zatvorenim prostorijama, koristite ovlaživač vazduha ili postavite činijicu sa vodom tik iznad grejnog tela. Postepeno isparavanje vode povećaće vlažnost vazduha i sprečiti prekomerno isušivanje kože.

Ukoliko patite od suve kože, ekcema ili dermatitisa, potreba za adekvatnom negom još je izraženija tokom hladnih meseci. Isprobajte preparate za negu kože na bazi uree i izbegavajte proizvode koji sadrže iritante tipa praška za veš sa dodatim mirsom, omekšivače, deterdžente, i slično.

Nadamo se da će vam naši saveti pomoći da uživate u zimskim čarolijama u potpunosti, i ne zaboravite: ključ za zdravu i blistavu kožu jeste – hidratacija.

Crystal Derma
Crystal Derma
Tim farmaceuta, specijalista tehnologije i kozmetologije, i dermatologa piše za vas. Odgovaramo na vaša pitanja i nedoumice, analiziramo trendove i delimo sa vama savete za blistav i zdrav ten.

6 Comments

  1. Nina kaže:

    Koliko god da se mazem, koza glave mi je uvek crvena i bolna.

  2. […] ni visokim. U to spadaju termosi, ledene obloge, đakuzi, električna ćebad, saune, i td. Zimi zaštitite kožu od hladnoće toplom odećom od prirodnih […]

  3. […] biti znak nekog oboljenja (pisali smo o tome ovde), ali najčešći razlog dolazi spolja. To su hladno vreme, često pranje ruku, isušivanje hemikalijama, i […]

  4. Milan Nikolić kaže:

    Dobro veče! Imam rozaceu i kad šetam psa uveče, u zimskim mesecima, skupe se kapilari i čim uđem u toplo oni se rašire i plane mi lice… možete li mi preporučiti neku kremu koja ne zapušava pore na koži?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *