Nega kože iz prirode: melisa

Verovatno vam je već jasno koliko volimo naše prirodne sastojke, s obzirom da smo čitav serijal tekstova posvetili baš njima (pisali smo o urei, hijaluronskoj kiselini, ihtiolu, aloe veri, nevenovom ulju…). Ali naročitu strast gajimo prema hidrolatima, možda zato što su nepravedno zapostavljeni u kozmetičkoj industriji, a kriju izvanrednu moć u nezi kože.

Jedan hidrolat koji se retko pominje je hidrolat (ili hidrosol) melise.

Melisa ili matičnjak je rođak nane, latinskog imena Melissa officinalis. Kao lekovitu biljku koristili su je još u Antičkoj Grčkoj kao blagi sedativ, a u srednjem veku je korišćena kao lek protiv nesanice, stresa, manjka apetita i problema sa varenjem. Čiroki Indijanci su je koristili kao prvu pomoć za groznicu i prehladu.

Danas ćete hidrolat melise u kozmetici prepoznati pod raznim imenima kao što su Melissa hydrosol, Lemon balm hydrosol, Melissa officinalis leaf distillate water ili Melissa Hydrolat.

Mehanizam dejstva

Snaga melise leži u antioksidantnim sastojcima koji biljci služe da se odbrani od stresnih faktora sredine. To su pre svega kofeinska i ferulinska kiselina, moćni saveznici u borbi protiv slobodnih radikala.

Melisa sadrži i druge korisne sastojke kao što su tanini koji deluju adstringentno (odnosno blago zatežu kožu i poboljšavaju joj tonus), i ruzmarinska kiselina koja učestvuje u kontroli sebuma i sprečavanju akni.

Gde se nalazi

Hidrolat melise dobija se destilacijom listova ove biljke. Destilacijom vodenom parom dobijaju se dva proizvoda različitog sastava, etarsko ulje i hidrolat. Etarsko ulje je koncentrovanije, dok je hidrolat laganiji, nežnog mirisa limuna.

Bezbednost

Nisu poznati neželjeni efekti melise na kožu. Jedino bi trebalo obratiti pažnju na razliku između etarskog ulja i hidrolata.

Etarska ulja se smeju koristiti na koži isključivo razblažena (npr. u nekom biljnom ulju kao nosaču) ili kao sastojak kozmetičkog proizvoda u odgovarajućoj koncentraciji. Hidrolati su blaži i mogu se koristiti i nerazblaženi.

Efekat na kožu

Koristi melise za kožu su brojne, a najveću primenu nalazi u svakodnevnoj nezi masne i problematične kože sklone aknama i miteserima, za umirenje zapaljenja i iritacije, kao i u borbi protiv preranog starenja.

šaka sa melisom

Adstringens za masnu i problematičnu kožu

Kao što smo spomenuli iznad, tanini iz melise deluju blago adstringentno, to jest sužavaju pore i ujednačavaju ten. Za razliku od tonera na bazi alkohola, hidrolat melise će pomoći kod prekomernog mašćenja kože, ali će je ujedno hidrirati (čest problem koji viđamo kod masne kože jeste da je dehidrirana agresivnim sredstvima za kontrolu sebuma).

Ruzmarinska kiselina je naročito efikasna u kontroli prekomernog stvaranja sebuma, a njeno protivzapaljensko i blago antibakterijsko dejstvo pomažu u kontroli akni i mitesera.

Ekcem i psorijaza

Suzbijanjem zapaljenja melisa može biti od pomoći koži koja pati od ekcema, psorijaze, rozacee i drugih inflamatornih problema. Smanjuje crvenilo, iritaciju i naduvenost.

Usporava starenje kože

Slobodni radikali su možda i najznačajniji uzročnici starenja kože. Ove reaktivne čestice napadaju sve ćelijske strukture koje im se nađu na putu, uključujući i kolagen (koji je odgovoran za zategnutost i elastičnost kože) i našu DNK (ćelije sa oštećenom DNK ne mogu normalno da funkcionišu). Zato se dobar deo anti-age strategije svodi na zaštitu od slobodnih radikala.

Tu nastupa hidrolat melise, sa kofeinskom i ferulinskom kiselinom koje sprečavaju oksidativno oštećenje ćelija. Uz to, adstringentno dejstvo će učiniti da koža deluje čvršće i svežije.


Naša preporuka: Wash gel Melissa

wash_gel_melissa

Wash gel Melissa je gel za umivanje koji ne sadrži sulfate. Reguliše količinu sebuma ali ne isušuje kožu. To ga čini idealnim za mešoviti i masni tip kože, kao i za kožu sklonu aknama, proširenim porama i miteserima.

Od aktivnih sastojaka sadrži etarsko ulje ruzmarina i hidrolat melise.

Wash gel Melissa možete poručiti preko naše online prodavnice.

Slični blog postovi

Ostavite odgovor