Guščija koža – dosadne tačkice na koži, a nisu akne
Stiglo nam je naglo otopljenje, pa ste verovatno odlučili da iz ormara izvučete majice kratkih rukava i prolećne haljine. Ali ne lezi vraže – čim dobijemo priliku da sunce pozdravimo odbacivanjem džempera i kaputa posle duge zime, tako na videlo izađu sve nepravilnosti koje smo tokom hladnijih meseci pažljivo prikrivali.
Čest problem jeste guščija koža, bele ili crvene tačkice ili zadebljanja koja se najčešće javljaju na mišicama, butinama ili zadnjici. Iako je ovo stanje potpuno bezopasno, verovatno želite da pokažete svoj savršen ten tokom leta pa je pitanje kako ga se rešiti. Upravo o tome pričamo u ovom tekstu.
Šta je guščija koža?
Ovaj naziv odomaćen u našem narodu krije stanje pod rogobatnim imenom keratosis pilaris. Iako grozno zvuči, zaista je bezazleno – nije u pitanju nikakva infekcija ili zarazna bolest, već stanje koje ste verovatno nasledili od roditelja.
Malo fiziologije – keratin je protein koji izgrađuje našu kožu, kosu, nokte. I na tome mu hvala. Međutim, kada počne prekomerno da se nakuplja oko folikula dlake, ovaj protein može da zapuši pore i stvori mala zadebljanja na koži koja liče na bubuljice, ali to nisu. Ove tačkice su tvrde na dodir, suve i nekada mogu i da svrbe. Ali da napomenemo još jednom – bezopasne su i sem estetskog izgleda, neće ugroziti vaše zdravlje.
Kada se javlja?
Guščija koža se češće javlja kod žena nego kod muškaraca, i ume da se pogorša u pubertetu ili tokom trudnoće. Ovo stanje se često poboljšava sa godinama, a može i potpuno da nestane. Pogoduje mu suvo vreme, pa se uglavnom pogoršava tokom zime, a ublaži se preko leta. Češće se javlja kod ljudi sa suvom, nego sa masnom ili mešovitom kožom (ako niste sigurni koji je vaš tip kože, uradite naš brzi test).
Nažalost, čarobni štapić koji će učiniti da tačkice nestanu, ne postoji. Ali ima par načina koji će vam pomoći da ih umanjite koliko god je to moguće.
Recept za glatku kožu…
…sastoji se iz četiri dela.
- Nežno čišćenje. Iako vam je verovatno prva reakcija da besomučno trljate kožu dok tačkice ne otpadnu, ovo samo može pogoršati problem. Zaboravite lufa rukavice i sunđere, i nežno umasirajte losion za tuširanje.
- Izbegavajte deterdžente i parfeme. Nežno sredstvo za čišćenje tipa mleka ili losiona će postići efekat, a neće izazvati štetu potpunim uklanjanjem masnoća ili, još češće, parfemima i bojama koji mogu iritirati kožu.
- Nežno osušite kožu. Dakle, bez trljanja grubim peškirom, samo nežno tapkanje.
- Negujte kožu proizvodima sa mlečnom kiselinom koji će postepeno i nežno ukloniti površinske mrtve ćelije, otpušiti pore i pomoći koži da bude glatka.