Bapske priče o nezi kože kojima je istekao rok trajanja (i presrećni smo zbog toga!)
Podignite ruku ako se prepoznate:
- kad ste bili mali ošišali su vas na kratko pod izgovorom da je to investicija u vašu buduću bujnu kosu,
- barem jednom ste kožu mazali nečim što ste našli u kuhinji,
- ideal nege vam je vaša baka koja se čitav život maže običnom mašću.
Ako se bar jedna od ovih stavki odnosi na vas, znajte da ste podlegli uticaju narodne mudrosti – bolje rečeno, rasprostranjenih zabluda. U nastavku ćemo vam objasniti zašto su ove i slične rečenice prevaziđene, i šta možete da uradite umesto toga.
“Ošišaj ćerki kosu, izrašće joj još gušća”
Ili druga varijanta istog saveta koje su mnoge od nas dobile u pubertetu, “Nemoj još da briješ noge, dlake će ti brže rasti”.
Oba podjednako netačna. Da u ovoj priči ima istine, problem ćelavosti bi preko noći bio rešen.
Retko koji mit se pojavi niotkuda, pa tako i za ovaj postoji trunčica istine odakle je potekao. Kada se dlake obrijaju ili vrlo kratko ošišaju, one počinju da rastu istovremeno i zbog toga deluju gušće – iako će broj folikula na koži i brzina rasta dlake (oko pola milimetra dnevno) ostati nepromenjeni.
Nažalost, ne možemo da ubrzamo rast kose. Na gustinu i brzinu rasta dlake utiču pre svega genetika i hormoni, i tu vrlo malo možemo da promenimo negom ili životnim navikama. Ali zato možemo da pravilno negujemo kosu kako se dlake ne bi lomile i opadale pre vremena.
„Nemoj da se šminkaš, dobićeš bubuljice“
I u ovom savetu se krije zrnce istine – šminka lošijeg kvaliteta može da zapuši pore na masnoj i mešovitoj koži, i tako izazove bubuljice. Ako imate problem sa aknama prvo pogledajte naš vodič za negu problematične kože, a zatim zamenite svoju šminku mineralnom.
Mineralna šminka ne zapušava pore i nečistoće u njima, već dozvoljava koži da diše. Zato su iritacije mnogo ređe, a efekat na licu je isti kao i sa klasičnom kozmetikom.
„Ako ti iskoči bubuljica, isuši je pastom za zube“
Pasta za zube sadrži mnoge sastojke koji nikako ne prijaju koži: razni abrazivi, hidrogen, deterdženti… Svi ovi sastojci pojedinačno – a pogotovo u kombinaciji – mogu da iritiraju već iritiranu kožu, pogotovo ako ih ostavite u debelom sloju i po par sati. Ako vam je koža sklona ekcemu ili rozacei, onda je rizik još veći.
Mnogo bolje rešenje je da, prvo, ne cedite bubuljicu, i drugo, da je prekrijete malo debljim slojem Ichtyol paste koja deluje brzo i ciljano na promenu. Pasta će umiriti iritaciju i smanjiti lučenje masnoće kako bi se bubuljica što pre isušila.
„Prirodno je uvek bolje, pogotovo za osetljivu kožu i bebe“
Mi u CrystalDerma-i obožavamo prirodne sastojke i često ih koristimo (setite se serijala tekstova o sastojcima iz prirode – između ostalog o aloji, urei ili pantenolu). Ipak, trudimo se da ostanemo objektivni kada je reč o njihovim dobrim i lošim stranama.
Postoji mnogo prirodnih sastojaka koji će itekako prijati vašoj koži, ali neki od njih mogu biti i iritantni, pogotovo etarska ulja koja sadrže i po nekoliko poznatih alergena.
Sintetički sastojci – oni nastali u laboratoriji – rigorozno se ispituju kako bi se dokazala njihova efikasnost, ali što je podjednako važno, i bezbednost. Zato ako imate osetljivu kožu ili tražite rešenje za atopičnu kožu vaših mališana, sigurnije vam je da se okrenete kozmetici koja koristi proverene prirodne, kao i dokazane sintetičke sastojke. Tako dobijate najbolje od oba sveta.
„Moja baba je mazala lice lojem i nije imala nijednu boru sa sedamdeset godina“
Klasika. Ako se desilo jednoj osobi koju poznajem, znači desiće se i meni. Samo zato što je baka imala savršen ten, ne znači da je to zbog eliksira mladosti koji se krije u frižideru. Pre će biti da je u pitanju genetska lutrija.
Ali čak i da jeste zbog loja, maslinovog ulja ili bilo kog drugog narodnog recepta, imajte u vidu da je mala verovatnoća da imate potpuno istu kožu kao i vaša baka. Potrebe kože se razlikuju ne samo od osobe do osobe, već se i menjaju u različitim razdobljima života. Ovo se naročito vidi kod nas žena – nama se koža menja iz nedelje u nedelju, kako nam se smenjuju i faze menstrualnog ciklusa.
Loj, svinjska mast, maslinovo ulje, kokosovo ulje – kao i sve druge masnoće imaće neke pozitivne efekte na kožu: sprečiće isušivanje, možda će nadoknaditi neke od esencijalnih masnih kiselina u kožnoj barijeri, i to je sve. Nećete dobiti hidrataciju, ni antioksidante, ni mnoge druge koristi koje nudi krema za lice.
Zato kuhinjske sastojke ostavite tamo gde im je i mesto, a kožu negujte kozmetikom – i to onom koja prija vašoj koži.
Ako još uvek niste pronašli režim nege koji vam prija i rešava sve probleme vaše kože, javite nam se da zakažemo termin za personalizovanu kozmetiku. Kod nas u Krušedolskoj 11 izmerićemo najvažnije parametre vaše kože i na osnovu nalaza ćemo preporučiti idealan režim nege.
Nakon što odaberete miris za kreme koji vam se najviše dopada, ostavićemo vas da porazgovarate sa dermatologom, dr Terzićem, od kog ćete dobiti najpouzdanije savete. Za to vreme naši farmaceuti će u laboratoriji pripremiti sveže proizvode u skladu sa potrebama vaše kože. Cene personalizovane kozmetike možete videti ovde, a svoj termin zakažite ovde ili nas pozovite na +381 (0) 11 243 35 85. Čekamo vas u srcu Beograda.