Vodič za negu: odredite svoj tip kože

Pravilna nega kože ne podrazumeva samo odabir kvalitetnih preparata, ma koliko sastojci u njima bili efikasni – od izuzetne je važnosti da tip proizvoda koji nanosimo, bilo to sredstvo za čišćenje, serum ili krem, odgovara karakteristikama naše kože. Naravno, ovo je lakše reći nego sprovesti u praksi. Zato smo za vas pripremili vodič koji će vam pomoći da odredite svoj tip kože, naučite više o njenim karakteristikama i adekvatnoj nezi koja će omogućiti da vaša koža zasija punim sjajem.

Postoje četiri osnovna tipa kože: normalna, suva, masna i osetljiva. Ovi tipovi kože se mogu istovremeno javiti kod nekih osoba, pa u tim slučajevima kažemo da je koža mešovita. Tipovi kože se menjaju kako starimo, pa je važno povremeno ponoviti test koji ćete pronaći u nastavku i eventualno promeniti režim nege ako je to potrebno.

Koji ćete tip kože imati zavisi od nekoliko faktora, pre svega od:

  • Sadržaja vode u koži, koja direktno utiče na elastičnost i tonus;
  • Sadržaja masnoća, koje pružaju zaštitu od dehidratacije i čine kožu mekom i nežnom;
  • Osetljivosti na spoljne agresore, kao što su alergeni ili iritanti.

Test za određivanje tipa kože

Najtačniji metod za određivanje tipa kože jeste instumentalno merenje – jedan od takvih aparata je i Multi Probe Adapter, pomoću kojeg se jednostavnim prislanjanjem sondi na kožu lica određuje količina vlage, sebuma, crvenila, kao i pH vrednost kože.  U našoj laboratoriji u Krušedolskoj 11 na Vračaru možete zakazati vaš termin, odrediti svoj tip kože, dobiti savete o nezi kože kozmetologa i dermatologa, kao i proizvod koji je izrađen prema vašim izmerenim parametrima.

Tip kože možete odrediti i sami, u kućnim uslovima. Potrebno je da uklonite šminku sredstvom za čišćenje koje obično koristite, a zatim operete lice mlakom vodom. Nakon toga, nemojte nanositi nikakve preparate, dakle ni šminku niti preparate za negu, kao što su toneri, serumi ili hidrantni kremovi. Nakon dva sata, analizirajte svoje lice pred ogledalom i uporedite karakteristike koje vidite sa opisima tipova kože koje ćete pronaći ispod.

Tip kože: normalna

Ako je ovo vaš slučaj – čestitamo! Verovatno nemate većih problema sa svojom kožom i mnogi vam zavide na savršenom tenu. Osnovne karakteristike uključuju:

  • Vrlo malo ili nimalo nepravilnosti tipa bubuljica ili mitesera
  • Bez izrazite osetljivosti
  • Pore su jedva vidljive
  • Ten je blistav i sjajan
  • Bez tragova nakupljanja sebuma
  • Koža je nežna, meka i ujednačena

Nega normalne kože

Normalna koža traži hidrataciju, antioksidante i emolijense, baš kao i svaki drugi tip kože – ali vi imate tu sreću da možete da se opustite kada počnete da razgledate proizvode na policama, s obzirom da je velika verovatnoća da će vam odabrani proizvod odgovarati.

Tip kože: suva

  • Suva koža ima manjak prirodne masnoće, pa ćete nakon izvršenog testa osetiti zatezanje, peckanje i suvoću
  • Pore su jedva vidljive
  • Smanjena je elastičnost, pa je usled toga povećano stvaranje finih linija i bora
  • Ten je bez sjaja
  • Koža je pod prstima suva i gruba
  • Može se javiti crvenilo

Suvoća kože se može pogoršati tokom zimskih meseci, zatim pod uticajem vremenskih neprilika, usled prekomernog sunčanja, dugih toplih kupki, agresivnih sastojaka u gelovima za tuširanje i drugim kozmetičkim proizvodima koji uklanjaju sebum sa površine kože, itd. Ishrana takođe može uticati na stanje kože, pa je savet da povećate unos vode, kao i dobrih masti koje možete pronaći u devičanskom malsinovom ulju, ribi, koštunjavom voću, avokadu, itd.

Nega suve kože

Ukoliko suva koža ne dobije odgovarajuću negu, može doći do pucanja, perutanja, iritacije, svraba, pa i do inflamacije. Koristite nežna sredstva za čišćenje, kako lica, tako i tela. Odmah nakon tuširanja ili čišćenja lica, nanesite bogat hidratantni krem ili losion koji će nadoknaditi gubitak vlažnosti kože, ali i površinske masnoće koje suvoj koži nedostaju. Primetićete da je zimi potrebno da koristite okluzivnije, „teže“ preparate, dok leti možete da izaberete malo laganije formulacije. Zaštita od sunca je važna tokom čitave godine, a ne samo tokom letnjih meseci, pa odaberite proizvod koji će vam pružiti širok spektar zaštite od UV zračenja.

Tip kože: masna

  • Uvećane pore su lako vidljive golim okom
  • Nakon urađenog testa, na koži se uočava sjaj koji potiče od nakupljanja sebuma na površini
  • Ako na kožu prislonite papirni ubrus, primetićete masne tragove na ubrusu
  • Česti problemi sa bubuljicama i miteserima usled preaktivnih žlezdi koje luče sebum

Uzročnici masne kože koji su često odgovorni i za njeno pogoršanje, jesu genetski faktori, zatim ishrana, hormonski status (npr. u pubertetu ili tokom PMS-a), visok nivo stresa, trudnoća, prekomerna vlažnost vazduha ili vrućina, itd.

Nega masne kože

Vrlo je važno da napravimo razliku između masne i hidrirane kože. Samo zato što je koža masna, ne znači da joj nije potrebna dodatna hidratacija – naprotiv, često je slučaj da je masnoj koži zapravo potreban kvalitetan hidratantni krem koji će nadoknaditi izgubljenu vlažnost kože, a pritom neće učiniti kožu sjajnom i još masnijom.

Redovno čišćenje kože nežnim preparatima je ključno u pravilnoj nezi – ukoliko ste skloni nepravilnostima na koži, isprobajte preparate koji sadrže voćne kiseline ili salicilnu kiselinu. Nikako se nemojte igrati kozmetičara i istiskivati bubuljice sami – ovim ćete samo pogoršati situaciju i rizikujete pojavu ožiljaka. Prilikom odabira hidrantnog krema za lice, neka to bude preparat dizajniran za masnu kožu, koji neće sadržati tzv. komedogene sastojke, odnosno sastojke koji podstiču zapušenje pora i stvaranje bubuljica. Isprobajte proizvode u obliku gela i tečne preparate – oni će vam verovatno više odgovarati od težih formulacija.

Tip kože: osetljiva

  • Crveni pečati
  • Svrab
  • Peckanje
  • Suvoća

Osetljiva koža može biti izazvana različitim stanjima, kao što su alergije, rozacea, ekcem, nealergijski dermatitis, itd. Stanje se uglavnom pogoršava nakon izlaganja određenom agresoru, usled čega koža prekomerno reaguje i dolazi do pojave simptoma.

Nega osetljive kože

Najvažnije je da pronađete proizvode koji neće iritirati vašu kožu. Ovo može tražiti malo eksperimentisanja, kako biste odbacili sve preparate koji sadrže iritantne sastojke na koje ćete možda odreagovati – vođenje dnevnika vam može olakšati ovaj proces. Zapisujte koji ste proizvod probali i kakva je bila reakcija kože, a zatim pokušajte da uočite povezanost između pogoršanja simptoma i određenih sastojaka koji bi mogli biti uzrok. Ne zaboravite da iritanti mogu biti i u proizvodima koji vam u prvi mah možda ne bi pali na pamet, kao što su prašak i omekšivač za veš, dezodorans ili sredstva za čišćenje domaćinstva.

Tip kože: mešovita

Kod mešovite kože, uočićete karakteristike najčešće dva tipa kože na različitim delovima lica – pa tako nije neuobičajeno da T-zona (čelo, nos i brada) budu masni, a ostatak lica (obrazi i deo oko očiju) budu normalnog ili čak suvog tipa.

Nega mešovite kože

Naš savet je da različite zone negujete u skladu sa njihovim karakteristikama – tako da, ako vam je T-zona masna, a ostatak lica suv, na T-zonu ćete naneti proizvode namenjene masnoj koži, dok ćete obraze i predeo oko očiju tretirati preparatima dizajniranim za suvu kožu.

Koji god tip kože da imate, jedan savet je univerzalan: pažljivo osluškujte šta vam vaša koža govori i pružite joj baš ono što joj je potrebno. Tako sigurno nećete pogrešiti.

Slični blog postovi

Ostavite odgovor